Ortopedik cerrahi girişim uygulanan yaşlı hastalarda postoperatif deliryumu önlemeye yönelik hemşirelik girişimlerinin etkisi
Impact of nursing interventions towards preventing postoperative delirium of elderly patients with orthopedical surgery
  1. Tez No: 417174
  2. Yazar: NERİMAN ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA KARAÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışma Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ortopedi kliniğinde ortopedik cerrahi girişim geçiren 60 yaş ve üzeri hastalarda deliryum risk faktörlerine dönük hemşirelik yaklaşımlarının postoperatif deliryum (POD) gelişmesini önlemedeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya başlamadan önce deliryumun tanılanması amacıyla NEECHAM konfüzyon ölçeği uyarlaması yapılmış ve cronbach alfa O.744 bulunmuştur. Klinik deneysel olarak yapılan çalışmaya kalça kırığı, koksartroz, gonartroz tanısı alan 60 deney grubunda 60 kontrol grubunda olmak üzere toplam 120 hasta alınmıştır. Kontrol grubuna klinikte yapılan rutin uygulamaların izlemi yapılırken deney grubuna deliryum risk faktörlerine yönelik hazırlanan girişimler uygulanmıştır. Hastalar çalışmacı tarafından günde bir kez ziyaret edilmiş ve girişimler yapılmıştır. Diğer zamanlarda eğitim verilen klinik hemşireleri girişimleri sürdürmüştür. Veriler 2x2 düzeninde kategorik değişkenler için Pearson Ki-Kare, Fisher's Exact Kikare, Continuity Correction, rxc düzeninde kategorik değişkenler için Monte Carlo değerleri ile; nümerik değişkenler için Man Whitney U testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Impact of Nursing Interventions towards Preventing Postoperative Delirium of Elderly Patients with Orthopedical Surgery Objective: This thesis aims at determining the impact of nursing interventions towards delirium risk factors for patients over the age of 60 who underwent orthopedical surgery at Orthopedics Clinic of Kocaeli University Hospital. Method: Before the research, NEECHAM confusion scale was adapted for diagnosis of delirium with Cronbach Alfa coefficient equal to 0.744. This clinical experimental research covered 120 patients diagnosed with pelvic fractures, coxarthrosis and gonarthrosis where 60 of them constituted the control and experiment groups, respectively. The patients in the control group were mainly monitored as follow-up for the routine implementations while the patients in the experiment group received specific interventions targeting delirium risk factors. The research also included training sessions for nurses at the clinic to maintain consistency and continuity of the interventions. The patients were visited regularly once a day by the researcher and then received specific interventions by the nurses who received training. The data were analysed by using Pearson Chi-Square, Fisher's Exact Chi-Square Continuity Correction for 2x2 categorical variables, Monte Carlo values for rxc categorical variables, Mann Whitney U for numerical variables, respectively.