Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile uyanık köpeklerde işitme fonksiyonunun meta-analizi
A meta-analysis: Auditory function in awake dogs with functional magnetic resonance imaging technique
- Tez No: 801613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSÜN SONAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ Attila ANDICS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme teknolojisi kullanılarak, uyanık köpeklerin işitsel algılarına yönelik yanıtlarının incelenmesi, veteriner tıpta işitme fonksiyonlarının daha iyi anlaşılması için büyük öneme sahiptir. Yeni geliştirilen yöntemler sayesinde, genellikle sedatif uygulaması gerektiren bu süreç, köpeklerin stres yaşamadan ve uyanıkken görüntülemeye tabi tutulmasına olanak sağlamaktadır. Son on yıl içinde bu tekniği kullanan ses ve konuşma algısına yönelik 11 çalışmadan 43 köpeğe ait 174 testin dahil olduğu veri seti üzerine yapılan bu meta-analiz, köpeklerin primer işitsel kortekslerinin detaylı bir karakterizasyonunu amaçlar. fMRI cihazlarının yüksek maliyeti ve uzman ekip gereksinimi nedeniyle, kısıtlı verilerin meta-analizi, daha geniş bir örneklem ve daha doğru sonuçlar elde etmeyi hedefler. Meta-analiz sonuçları, köpeklerin primer işitsel alanının literatürde belirlenen konumundan farklı olarak kaudal sylvian girus bölgesinde yer aldığını ve sağ hemisferde en geniş küme boyutuna sahip olduğunu gösterir. İlginç bir şekilde, bu lokasyon dişi ve erkek köpekler arasında farklılık göstermiştir. Bu bulgular, köpeklerin işitsel işlemlerini daha iyi anlamamıza ve işitsel kortekslerinin daha detaylı haritalanmasına olanak sağlayabilir. Veteriner tıpta işitme bozuklukları için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yönelik temel oluşturabilir. Optimum sonuçlar elde etmek ve köpek beyin şablonlarını geliştirmek adına, bu alandaki çalışmalar yeni teknikler ve programlarla devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Utilizing functional magnetic resonance imaging (fMRI) technology to investigate the auditory responses of awake dogs is of paramount importance for a better understanding of hearing functions in veterinary medicine. Typically requiring sedation, this process now allows for the imaging of dogs without stress and while awake, thanks to newly developed methods. This meta-analysis, conducted on a data set comprising 174 tests from 43 dogs across 11 studies over the last decade that employed this technique focusing on voice and speech perception, aims for a detailed characterization of dogs' primary auditory cortex. Given the high cost of fMRI devices and the need for expert teams, this meta-analysis of limited data aspires to achieve more accurate results with a broader sample size. The results of the meta-analysis reveal that the primary auditory area of dogs is located in the caudal sylvian gyrus, a different location than what is traditionally stated in the literature, and it has the largest cluster size in the right hemisphere. Interestingly, this location was found to vary between male and female dogs. These findings can help us to better understand the auditory processes of dogs and facilitate a more detailed mapping of their auditory cortex. They can create the groundwork for the development of new treatment methods for hearing impairments in veterinary medicine. To achieve optimal results and continue improving canine brain templates, ongoing work in this field employs new techniques and programs.