Kalp damar cerrahisi esnasında hasta yakınlarını kısa mesaj ile bilgilendirmenin kaygı düzeyine etkisi
The effect of informing relatives of patients with short messages on the level of anxiety during cardiovascular surgery
- Tez No: 801612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN DIĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Randomize kontrollü deneysel tipteki bu araştırma, kalp damar cerrahisi esnasında hasta yakınlarını kısa mesaj ile bilgilendirmenin kaygı düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma, 01.10.2021-31.12.2022 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde yatan ve kalp damar cerrahisi girişimi uygulanan hastaların yakınları ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmaya gönüllü hasta yakınları oluşturmuştur. Deney ve kontrol grupları için, hasta yakınlarının kaygı ölçeği puanlarındaki farkı %5 yanılma payı ve %95 güç ile test edebilmek için her gruba 42'şer olmak üzere toplam 84 hasta yakınının çalışmanın örneklemine alınması gerektiği belirlendi. Araştırmada randomizasyonu sağlamak için, deney ve kontrol grubu hasta yakınlarının rastgele seçiminde kura yöntemi (yazı gelenler deneye- tura gelenler kontrole) kullanıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Hasta ve Hasta Yakını Tanıtıcı Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Cerrahi Girişim Esnasında Kısa Mesaj ile Bilgilendirme Takip Formu kullanıldı. Araştırmada 'Hasta ve Hasta Yakını Tanıtıcı Bilgi Formu' yüz yüze görüşme yöntemiyle araştırmacı tarafından ameliyat bekleme salonunda dolduruldu. Hasta ameliyat bekleme salonundan ayrıldıktan sonra hasta yakınına (hem deney hem de kontrol) Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri verilerek doldurması istendi. Ameliyat esnasında deney grubu hasta yakınlarına Cerrahi Girişim Esnasında Kısa Mesaj ile Bilgilendirme Takip Formu'nda belirtilen dört kısa mesaj, mesaj içeriğine uygun zamanlarda gönderildi. Araştırmada kontrol grubu hasta yakınlarına kurumun rutin uygulaması dışında bir girişimde bulunulmadı. Cerrahi Girişim Esnasında Kısa Mesaj ile Bilgilendirme Takip Formu'nda yer alan anestezi tipi, ameliyat tarihi, ameliyat başlama saati, ameliyat bitiş saati, ameliyat süresi ile ilgili bilgiler araştırmacı tarafından cerrahi girişim esnasında dolduruldu. Kısa mesaj ile bilgilendirmenin etkisini belirlemek amacı ile hasta ameliyat sonrası takip odasına alınırken, deney ve kontrol grubu hasta yakınlarına tekrar Durumluk Kaygı Envanteri verilerek doldurması istendi.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to examine the effect of informing the relatives of patients via text message on the level of anxiety during cardiovascular surgery. The research was conducted with the relatives of the patients who were hospitalized in Uludağ University Health Practice and Research Center Cardiovascular Surgery Clinic between 01.10.2021 and 31.12.2022 and underwent cardiovascular surgery. The sample of the study consisted of patient relatives who volunteered to participate in the study. For the experimental and control groups, it was determined that in order to test the difference in the anxiety scale scores of the relatives of the patients with 5% margin of error and 95% power, a total of 84 relatives of patients, 42 in each group, should be included in the study. In the random selection of the relatives of the patients in the group of patients, the drawing method (those who received a letter, those who came to the experiment, those who came to the experiment) was used. As a data collection tool in the research; Introductory Information Form for the Patient and Relatives, State-Trait Anxiety Inventory, Short Message and Follow-up Form for Surgical Intervention were used. In the study, the 'Patient and Patient Relatives Introductory Information Form' was filled in by the researcher in the operating waiting room by face-to-face interview method. After the patient left the operating waiting room, the patient's relatives (both experimental and control) were asked to fill in the State-Trait Anxiety Inventory. During the surgery, four short messages specified in the Informing Follow-up Form were sent to the relatives of the experimental group patients by SMS during the Surgical Intervention, at times appropriate to the content of the message. In the study, no attempt was made to the relatives of the patients in the control group other than the routine practice of the institution. Information on anesthesia type, operation date, operation start time, operation end time, operation duration in the Information Follow-up Form with Short Message During the Surgical Intervention was filled by the researcher during the surgical intervention. In order to determine the effect of informing by text message, the patient was taken to the follow-up room after the operation, and the relatives of the patients in the experimental and control groups were asked to fill in the State Anxiety Inventory again. In the analysis of the data, a p value of