Çağdaş resim sanatında desen ve deformasyon
Drawing and deformationin contemporary art
  1. Tez No: 801614
  2. Yazar: BÜŞRA NUR CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sanat insanın kendini en iyi ifade etme biçimi olarak tarihsel gelişimi içerisinde farklı anlayış ve kavramlar üzerinde meydana geldiği bilinmektedir. Buna bağlı olarak sanat tarihinin başlangıcından itibaren insanlar, iletişim aracı olarak yazıdan önce çizgi, sembol ve şekilleri kullanmıştır. Mağara duvarlarına ve yüzeylerine yapılan bu desenler, modern dönemin ikinci yarısına kadar olan süreçte sanatçılar tarafından boya resminin bir ön taslak, eskiz ve hazırlık aşaması olarak kalmıştır. Desen sanatçıların kişisel üslup arayışlarıyla birlikte gözlemlerini aktarırken duygu ve düşüncelerini ifade etmek istemeleri sonucu gelişim göstermeye başlamıştır. Bundan kaynaklı sanatçının doğada var olan nesneleri ve imgeleri duygusal yönden algılayıp tekrar biçimlendirmesi sonucu deformasyonlar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Sanatçıların üslup arayışlarına girmeleri, zaman içerisinde gelişen toplumsal olayların var olması, teknolojinin gelişmesi ve günümüz sanatında sınırsız malzemenin sanata dahil edilmesi ile desen ifade aracı olarak ele alınmıştır.“Çağdaş Resim Sanatında Desen ve Deformasyon”konulu bu tezde, desenin ilk oluşumundan günümüz resim sanatına kadar sanatçıların, yeni üslup arayışları ve yaratma olguları bağlamında farklı disiplinler açısından ele alınmıştır. Bu doğrultuda yaratıcı bireylerin,“deformasyon (biçim bozma)”yaratım sürecine etkisi ve çizilen formların deformasyon yoluyla betimlenmesi bu tezin özünü oluşturmaktadır. Ortaçağ temel alınarak, modern döneme kadar sanatçıların biçimleri, biçim bozumuna uğratmaları, örnek desenler üzerinden incelenmiştir. Desen, çağdaş sanatın getirmiş olduğu olanaklarla, yaratıcı bireylerin farklı malzemeleri ifadeyi daha güçlü hale dönüştürmek için kullandığı bilinmektedir. Bu doğrultuda, sanatçıların biçimleri estetik kaygı gütmeden çizmeleri, beraberinde deformasyonunda kullanımını arttırmış, düşünceler ve kavramlar eserlerde daha ön planda tutulmuştur. Çağdaş sanatta, desen ve desende deformasyon, sanatçıların bazı çizimleri üzerinden akımlar göz önünde bulundurularak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art, it known that human beings, as the best way of expressing themselves, ocur through different understandings and concepts in their historical development. Accordingly, from the beginning of art history, people used lines, symbols and shapes before writing as a means of communication. These patterns made on cave walls and surfaces remained as a preliminary sketch, drawing and preparatory stage of painting by artists in the process until the second half of the modern period. The pattern began to develop as a result of the artistst' desire to Express their feelings and thoughts while conveying their observations along with their search for personal style. Because of this, deformations started to appear as a result of the artist's emotional perception of the objects and images that exist in natüre and reshaping them. Pattern has been handled as a means of expression with the artists' search for a style, the existence of social events that have developed over time, the development of technology and the inclusion of unlimited materials in today's art. In this thesis titled“Pattern and Deformation in Contemporary Painting”, from the first formation of the pattern to today's painting art, the artists'search for new styles and creation are discussed in terms of different disciplines. In this direction, the effect of creative individuals on the“deformation”creation process and the depiction of drawn forms and deformation constitute the essence of this thesis. Based on examined through sample designs. It is known that creative individuals use different materials to maket he expression stronger with the possibilities brought by contemporary art. In this direction, the artists' drawing of forms without aesthetic concerns has increased their use in deformation, and ideas and concepts have been kept in the foreground in the works. In contemporary art, design and deformation in design have been investigated by considering the currents through some of the artist' drawing.