Hemşirelerde mesleki öz yeterlik ve iş doyumunun incelenmesi
Investigation of professional self-efficacy and job satisfaction in nurses
- Tez No: 801621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tanımlayıcı kesitsel tipteki araştırma, hemşirelerin mesleki öz yeterlikleri ile iş doyumu ilişkisinin incelenmesi amacıyla 31.12.2021-31.12.2022 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki yataklı sağlık kuruluşlarında çalışan hemşireler, örneklemi araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler oluşturdu. Araştırma 217 kişiyle gerçekleştirildi. Veriler, online olarak araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerden“Google Forms”üzerinde hazırlanan, hemşire bilgi formu, Hemşirelik Mesleği Öz Yeterlik Ölçeği(HMÖYÖ) ve McCloskey ve Mueller İş Doyumu Ölçeğinden oluşan anket formuyla toplandı. Verilerin analizinde SPSS 20.0 istatistiksel paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiklerde ortalama±standart sapma, medyan, kategorik verilerde sayı ve yüzde verildi, Shapiro Wilk testi, Spearman korelasyon analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Bonferroni düzeltmeli Dunn testi kullanıldı. HMÖYÖ alınan toplam puan ortalaması 63,80±11,26 McCloskey ve Mueller İş Doyumu Ölçeği toplam puan ortalaması 2,54±0,64 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
nvestigation of Professional Self-Efficacy and Job Satisfaction in Nurses This descriptive cross-sectional study was conducted between 31.12.2021 and 31.12.2022 to examine the relationship between nurses' professional self-efficacy and job satisfaction. The population of the study consisted of nurses working in inpatient health institutions in Turkey, and the sample consisted of nurses who agreed to participate in the research. The study was conducted with 217 people. Data were collected from nurses who agreed to participate in the study online, using a questionnaire consisting of a nurse information form, Nursing Profession SelfEfficacy Scale (NPSES) and McCloskey and Mueller Job Satisfaction Scale, prepared on“Google Forms”. SPSS 20.0 statistical package program was used in the analysis of the data. In descriptive statistics, mean±standard deviation, median, number and percentage were given in categorical data. Shapiro Wilk test, Spearman correlation analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Bonferroni corrected Dunn test were used. The mean total score of NPSES was calculated as 63.80±11.26 and the McCloskey and Mueller Job Satisfaction Scale total score average was 2.54±0.64.