Avrupa sosyal modeli bağlamında seçili Güney Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de kadın istihdamına yönelik uygulanan politikalar
Policies for women's employment in selected Southern European countries and Turkey in the context of the European social model
  1. Tez No: 801624
  2. Yazar: HAZAL ŞEFLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EJDER TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkeler ekonomik büyümenin devamlılığı için işgücü piyasasını ayakta tutmalıdır. Bu piyasasının ayakta kalması için en önemli etken kadın işgücüdür. Ülkelerin kalkınması ve büyümesine etki eden birçok kavram vardır. Bu kavramların en önemlisi ise kadın istihdamıdır. Kadın istihdamı günümüzde hala tam olarak çözülemeyen büyük bir sorundur. Geçmişten günümüze küreselleşme ile beraber kadın istihdamı daha kötü bir hal almıştır. Kadınlar güvencesiz çalışma koşullarında ve ucuz işlerde çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Kadınlar çalışacak iş bulmaktadırlar fakat bu durum yoksulluğa çözüm olmamaktadır. Kadın yoksulluğu kalıcı hale gelmektedir. Tüm bu süreçten dolayı kadın istihdamı önemli ve incelenmesi gereken bir konudur. Bu tez çalışmasının amacı, Avrupa Sosyal Modeli benimsenen Güney Avrupa Ülkeleri ve Türkiye'de kadın istihdamına yönelik politikaları incelemektir. Çalışmada öncelikle Avrupa Sosyal Modeli ve istihdam ve istihdam politikası kavramları incelenmiştir. Kadın istihdamının mevcut durumu ve kadın istihdamına yönelik politikalar incelenmiştir. Bu incelemeler Avrupa Sosyal Modeli bağlamında değerlendirilmiştir. Türkiye toplum ve istihdam yapısı olarak İtalya, İspanya ve Yunanistan'a benzerlik gösterdiği için çalışmada bu ülkelerle birlikte değerlendirilmektedir. Çalışma sonucuna göre seçili Güney Avrupa Ülkeleri ve Türkiye'de kadınlar istihdamda benzer sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Kadın istihdamı uygulanan politikalarla belli ilerlemeler gösterse de Avrupa Birliği'nde ki diğer ülkelerden daha geride kalmaktadır. Bu ülkelerde yaşanan kadın istihdamı sorununun en temelindeki etken geleneksel ataerkil toplum düzenidir. Kadına toplum tarafından yüklenen belirli ev içi görevler ve çocuk bakımı sorumluluğu vardır. Kadın bu sorumluluğu genellikle tek başına yüklenmektedir. Toplumda var olan kadın erkek ayrımı sebebiyle kadınların sosyal hayatta ve iş yaşamında imkânları kısıtlıdır. Bu ülkelerde ailelere ülke bütçesinden destek amaçlı ayrılan sosyal yardımlar çok kısıtlıdır. Kadın istihdamı için birçok politika uygulanmaya çalışılmasına rağmen bu ülkeler hala kadın istihdamında yeterli bir ilerleme gerçekleştirememektedir.
Özet (Çeviri)
Countries must keep the labor market alive for the continuity of economic growth. The most important factor for the survival of this market is the female workforce. There are many concepts that affect the development and growth of countries. The most important of these concepts is women's employment. Women's employment is a big problem that is still not fully resolved today. From past to present, with globalization, women's employment has become worse. Women are forced to work in precarious working conditions and in cheap jobs. Women find jobs to work, but this is not a solution to poverty. Women's poverty is becoming permanent. Because of this whole process, women's employment is an important issue that needs to be examined. The aim of this thesis is to examine the policies towards women's employment in Southern European Countries and Turkey, where the European Social Model is adopted. In the study, first of all, the European Social Model and the concepts of employment and employment policy were examined. The current situation of women's employment and policies for women's employment have been examined. These studies have been evaluated in the context of the European Social Model. Since Turkey is similar to Italy, Spain and Greece in terms of society and employment structure, it is evaluated together with these countries in the study. According to the results of the study, women in selected Southern European Countries and Turkey face similar problems in employment. Although women's employment has made some progress with the policies implemented, it lags behind other countries in the European Union. The most fundamental factor in the problem of women's employment in these countries is the traditional patriarchal social order. There are certain domestic duties and childcare responsibilities imposed on women by society. Women generally bear this responsibility alone. Due to the gender discrimination in society, women's opportunities in social and business life are limited. In these countries, the social assistance allocated to families from the country's budget for support purposes is very limited. Although many policies have been tried to be implemented for women's employment, these countries still cannot make sufficient progress in women's employment.