İyi yönetim ilkelerinin değerlendirilmesi için çok kriterli karar verme yaklaşımı önerisi ve uygulama
For the evaluation of good management principles multi-criteria decision-making approach proposal and implementation
- Tez No: 801644
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harekat Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde devletler iyi bir yönetimi sağlayabilmek adına Ombudsmanı hukuk sistemlerine dahil etmektedir. Ülkemizde de 2013 yılında Türkiye Ombudsmanlık Kurumu (Kamu Denetçiliği Kurumu, KDK) kurulmuştur. Kurumun görevleri arasında iyi yönetim ilkelerinin kamu idarelerinde ve kamu hizmetlerinde yerleşmesinin sağlanması bulunmaktadır. Bu çalışmada denetim ölçütü olarak iyi yönetim ilkelerini kullanan KDK'nın iyi yönetim ilkelerini içine alan kararlarının etkinliğinin Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri ile değerlendirilebileceği bir yaklaşım önerilmektedir. Bu kapsamda iyi yönetim ilkeleri ilk defa bu çalışmada ağırlıklandırılarak mevcut uygulamalarda ilkelere uyum performansının somut olarak ortaya konması amaçlanmaktadır. Analitik Hiyerarşi Yöntemi, gerekçeleri belirtilerek kullanılacak teknik olarak seçilmiş, bir uygulama yapılmıştır. Mevcut ve önerilen durum sonuçları karşılaştırılmış, ayrıca dosya değerlendirme sistemini otomatikleştiren kullanıcı dostu bir arayüz de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, states include the Ombudsman in their legal systems in order to ensure a good administration. In our country, the Turkish Ombudsman Institution (Ombudsman Institution, KDK) was established in 2013. Among the duties of the institution are ensuring the establishment of good management principles in public administrations and public services. In this study, an approach is proposed in which the effectiveness of the decisions of the CRA, which uses good management principles as an audit criterion, and which includes good management principles, can be evaluated with Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. In this context, it is aimed to present the performance of compliance with the principles in current practices by weighting the principles of good management for the first time in this study. The Analytical Hierarchy Method was chosen as the technique to be used by stating the reasons, and an application was made. Current and proposed status results were compared, and a user-friendly interface was developed that automates the file evaluation system.