Köpeklerde farklı yapıdaki üç biyomateryalin kemik iyileşmesine olan etkileri
Influence of three different composed biomaterials on bone healing in dogs
  1. Tez No: 80165
  2. Yazar: SEVDA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SAMİMİ DEMİRALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
52 ÖZET Köpeklerde Farklı Yapıdaki Üç Biyomateryalin Kemik İyileşmesine Olan Etkileri“Biocoral”,“HTR”ve“Biogran'”in, yeni kemik yapımına etkisinin incelenmesini amaçlayan deneysel çalışmada altı adet köpek deney hayvanı olarak kullanılmıştır. Köpeklerin sağ alt çenelerinde toplam dört adet monokortikol kemik defekti oluşturuldu. Bunlardan üç tanesine“Biocoral”,“HTR”ve“Biogran”uygulanıp, dördüncü defekt kontrol amacıyla boş bırakılmıştır. 1, 3 ve 6 aylık periyodlarda klinik ve histopatolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuçta her üç biyomateryalin de doku ile uyumlu oldukları, herhangi bir enfeksiyon veya yabancı cisim reaksiyonuna neden olmadığı izlenmiştir. Her üç materyalin de kontrol defekti ile kıyaslandığında, kemik iyileşmesine olumlu etkileri olan maddeler olduğu görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kemik defekti, Kemik iyileşmesi, Sentetik kemik grefti, Biocoral, HTR, Biogran
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY Influence of Three Different Composed Biomaterials on Bone Healing in Dogs The effects of“Biocoral”,“HTR”and“Biogran”on new bone formation in 6 dogs have been investigated in this study. Total 4 monocortical bone defects were created on right mandibular region in dogs. Three of them were filled with“Biocoral”,“HTR”and“Biogran”, and the last bone defect was left empty as control side. The clinical and histological examination were done on 1st, 3rd and 6th months. It was found that all 3 biomaterials were biocompatible, they do not appear to cause an inflammatory or foreign body reaction. All three materials have positive effects on bone healing when compared with the control sides. KEY WORDS: Bone defect, Bone healing, Bone substitutes, Biocoral, HTR, Biogran