Fiberle güçlendirilmiş adeziv köprülerde, rezin esaslı farklı inorganik yapıdaki restoratif materyallerin, bükülme direncine etkisinin incelenmesi
Investigation on the effect of bending response of resin based restorative materials that have different inorganic structure on fiber reinforced adhesive bridges
- Tez No: 622363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TOKSOY TOPÇU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fiberle güçlendirilmiş adeziv köprülerde, rezin esaslı farklı inorganik yapıdaki restoratif materyallerin, bükülme direncine etkisinin incelenmesi. İn-vitro olarak yapılan bu çalışmanın amacı, farklı yapı ve doldurucu oranına sahip restoratif materyallerin, fiberle güçlendirimiş köprülerin üç nokta eğme testi ile kırılma direncine olan etkisini değerlendirmektir. Mikrohibrit kompozit (3M Z250), nanohibrit kompozit (Kerr XRV Ultra) ve flor salabilen kompozit (Beatifil II Giomer) ile ISO 4049 standartlarına göre 25mm x 2mm x 2mm boyutlarında, akışkan kompozit (Beatifil Flow Plus) ve cam fiber (Angelus Interlig Fiber) eklenerek örnekler hazırlandı. Çalışmada sadece kompozit, kompozit-akışkan kompozit ve kompozit-akışkan kompozit-cam fiber içeren örnekler hazırlandı. 10 adet örnek içeren toplam 9 grup elde edildi. Hazırlanan örnekler instron cihazında (Tinius Olsen H1K-S UTM Benchtop Materials Tester) üç nokta eğme testine tabi tutuldu. Ölçülen kırılma dirençleri, tek yönlü varyans analizi ile 9 grup birbiriyle, iki değişken ve interaction değerlendirildi (Ünivariete ANOVA). Sonrasında Post Hoc test olarak Benferroni düzeltmesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Examination of the effect of bending resistance of the resin based restorative materials with different inorganic structures that use in fiber reinforced adhesive bridges. The aim of this in-vitro study is to evaluate the effect of the fracture resistance on the fiber bridges that making with restorative materials which have different structures and different filler ratio with using three point bending test. The samples were prepared with using a microhybrid composite (3M Z250), a nanohyrid composite (Kerr XRV Ultra), a nanohyrid composite with fluoride release (Beatifil II Giomer), a flowable composite (beatifil Flow Plus) and glass fiber (Angelus Interlig Fiber). They were made in size 25mm x 2mm x 2mm according to ISO 4049 standarts. In this study, the samples that include only composite, composite-flowable-composite and composite-flowable composite-glass fiber were prepared. 9 groups were obtained and each group has 10 samples. They were subjected to three point bending test with instron device (Tinius Olsen H1K-S UTM Benchtop Materials Tester). Measured fracture resistance, one-way analysis of variance was assessed two variables and interaction (Univariet ANOVA) 9 groups with each other. Then Bonferroni correction was used as Post Hoc test afterwards.