Küreselleşme ve ulus-devlet ilişkisinin Türk kamu yönetimi üzerindeki etkisi
Globalization and nation-state relationship impact on Turkish public administration
  1. Tez No: 801653
  2. Yazar: SERPİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Küreselleşme, son yılların ekonomik, siyasal ve sosyal olaylarını açıklamak için kullanılan geniş ve çerçeve bir kavramdır. Özellikle 21. yüzyılda yaşanan ve hızlı dönüşümlerle karakterize olan küreselleşme, yeni dünya düzenini ve onun temel dayanaklarını açıklamak için kullanılmaktadır. Belli bir alanla sınırlı olmayan bu kavram, gücünü dünya üzerindeki etkisinden almaktadır. Küreselleşme en büyük etkisini ise ulusal yapılar üzerinde göstermiştir. Ulusal yapıların siyasi formu olan ulus-devlet, sarmal bir şekilde hem küreselleşme olgusuna zemin hazırlamış hem de onun bir sonucu olarak evrilmiştir. Bu çalışmanın odağında olan küreselleşme ve ulus-devlet arasındaki ilişki tarihsel düzlemde değerlendirildiğinde, bu iki olgu arasındaki etkileşimin liberal ideolojinin ortaya çıktığı 16. ve 17. yüzyıllara kadar gittiği görülmektedir. Günümüzde ise bu ilişki çeşitli mekanizmalar aracılığıyla birbirini destekleyen ve geliştiren yapılar olarak devam etmektedir. Bu iki yapının devamlılığı devletin yönetim sistemi olan kamu yönetimi ile sağlanmaktadır. Kamu yönetimi bu süreçte küreselleşme ve ulus-devleti birbirine eklemleyen ve uyumlaştıran bir sistem olarak işlev görmektedir. Temelde ekonomik dinamiklerin etkisiyle gelişen küreselleşme, sürekliliğini ise siyasal ve yönetsel alandaki değer ve ilkelerle sağlamaktadır. Bu bağlamda serbest piyasa, rekabet, uluslararasılaşma, küresel bütünleşme, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı gibi süreçleri içeren bu kavram, günümüz ulus-devlet yapılanmasında ekonomide neoliberal politikaları, siyasal ve yönetsel yapıda ise Yeni-Sağ yaklaşımı benimsemiştir. Bu süreçte demokrasi, hukuk ve insan hakları alanlarında yaşanan gelişmeler ise bu yapıların toplum nezdinde de kabul görmesini sağlamıştır. Bu çalışmada küreselleşme ve ulus-devlet ilişkisinin Türk kamu yönetimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma, metodolojik olarak nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Yöntem olarak doküman analizi ve literatür taramasının kullanıldığı çalışmada, tüm dünya sistemiyle birlikte Türk kamu yönetiminin de küreselleşme sürecinden etkilendiği görülmüştür. Bu kapsamda Türk kamu yönetiminin, özünde kendine has yönetsel yapı ve ilkeleri muhafaza ettiği, bununla birlikte siyasal form olarak ulus-devlet yapılanmasını koruyarak küresel sistemle bütünleşebilmek amacıyla neoliberal politikaların öngördüğü değişiklikleri de hayata geçirmeye çalıştığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization is a broad and framework concept used to explain the economic, political and social events of recent years. Particularly in the 21st century and characterized by rapid transformations, globalization is used to explain the new world order and its basic foundations. This concept, which is not limited to a certain area, takes its power from its impact on the world. Globalization has shown its greatest impact on national structures. The nation-state, which is the political form of national structures, both paved the way for the phenomenon of globalization and evolved as a result of it. When the relationship between globalization and the nation-state, which is the focus of this study, is evaluated on a historical plane, it is seen that the interaction between these two phenomena goes back to the 16th and 17th centuries when liberal ideology emerged. Today, this relationship continues as structures that support and develop each other through various mechanisms. The continuity of these two structures is provided by the public administration, which is the management system of the state. In this process, public administration functions as a system that articulates and harmonizes globalization and the nation-state. Globalization, which develops mainly with the effect of economic dynamics, provides its continuity with values and principles in the political and administrative field. In this context, this concept, which includes processes such as free market, competition, internationalization, global integration, and the use of information and communication technologies, has adopted neoliberal policies in economy in today's nation-state structure, and a New-Right approach in political and administrative structure. In this process, the developments in the fields of democracy, law and human rights enabled these structures to be accepted by the society. In this study, the effect of globalization and nation-state relationship on Turkish public administration has been examined. The study was carried out methodologically with the qualitative research method. In the study, in which document analysis and literature review were used as a method, it was seen that Turkish public administration was also affected by the globalization process along with the whole world system. In this context, it has been evaluated that the Turkish public administration, in its essence, preserves its own administrative structure and principles, and also tries to implement the changes envisaged by neoliberal policies in order to preserve the nation-state structure as a political form and integrate with the global system.