Formation model of the Ulutaş skarn system (Erzurum, Northeastern Anatolia)
Ulutaş skarn sisteminin oluşum modeli (Erzurum, Kuzeydoğu Anadolu)
- Tez No: 801671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ulutaş skarn sistemi Doğu Pontidler magmatic kuşağının içerisinde yer almaktadır. Çalışma sahasında Paleozoyik yaşlı taban metamorfikleri Jurasik–Eosen yaşlı volkanik, volkanosedimanter ve plütonik birimler tarafından kesilmiş ve örtülmüştür. Taban metamorfiklerini ağırlıklı olarak şist, gnays, amfibolit ve lens halindeki mermerler oluşturmaktadır. Bunları kesen ve geniş bir alanı kaplayan Kretase yaşlı batolitik kompleks ise iri taneli granitik ve granodiyoritik kayaçlarla temsil edilmektedir. Granitoyid kayaçların içerisinde ve çevresinde bir adet porfiri Cu-Mo ve Cu-Zn skarn sistemi bulunmaktadır. Bu çalışmanın konusu olan Cu-Zn skarn zonunda karbonatlı yankayaçlar prograd evrede kalk-silikat mineralleri tarafından ornatılmıştır. Kalk-silikat mineral topluluğu grosüler granat, diyopsidik piroksen ve vollastonitten oluşmaktadır. Bunların üzerine retrograd evrede epidot-klorit-serizit-tremolit/aktinolit-karbonat-hematit gelişmiştir. Ulutaş Skarn zonundaki ana Cu-Zn cevherleşmesi retrograd aşamayla ilişkili kalkopirit, sfalerit ve bunlara eşlik eden pirit ile karakterizedir.
Özet (Çeviri)
The Ulutaş skarn deposit lies within the Eastern Pontides magmatic belt. The study area consists of a Paleozoic metamorphic basement cross-cut and overlain by volcanic, volcano-sedimentary, and plutonic lithologies of the Jurassic to Eocene age. The metasedimentary package mainly comprises schist, gneiss, amphibolite, and lenses of marble. A large batholithic complex of granitic and granodioritic coarse-grained intrusive rocks have been emplaced into the metasedimentary basement during the Cretaceous. Various mineralized zones, including a Cu-Mo porphyry and Cu-Zn skarn systems were developed within or peripheral to these granitoids. The Skarn zone that this study focuses on was formed as a result of the replacement of calcareous country rocks by prograde calc-silicate assemblage comprising garnet, pyroxene, and wollastonite. Retrograde epidote-chlorite-sericite-tremolite/actinolite-carbonate-hematite developed as an overprint to the calc-silicate assemblage. The main Cu-Zn mineralization at Ulutaş Skarn zone is associated with this later retrograde stage characterized by abundant chalcopyrite and sphalerite accompanied by pyrite.