Bâkî ve nevâyî örneklerinde Osmanlı ve Çağatay edebi dillerindeki Doğu alıntıları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative research on the Eastern borrowings in the literary languages of Ottoman and Chagatai referring to samples of bâkî and nevayî
- Tez No: 801688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZTEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Baki'nin Divan'ı ile Ali Şir Nevâyî'nin Fevâyidül-Kiber adlı eseri üstünde leksikolojik inceleme yapılmıştır. Sabahattin Küçük tarafından tenkitli olarak yayımlanmış“Baki Divanı”na (2019), Furkan Öztürk'ün“Bakî Divanı Sözlüğü (Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük)”başlıklı doktora tezine (2007) ve Önal Kaya'nın hazırladığı“Ali Şir Nevâyî - Fevâyidül -Kiber (İnceleme - Metin- Dizin)”başlıklı doktora tezine (1989) dayalı olarak hazırlanan bu çalışmada, o eserlerin dizinlerinde yer alan Farsça ve Arapça kökenli alıntı sözcükleri birkaç farklı açıdan karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise her iki şairde ortak olmayan Doğu alıntıları üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a lexicological analysis was made on Baki's Divan and Ali Şir Nevâyî's Fevâyidü'l-Kiber. In this thesis based on Sabahattin Küçük's critically published“Baki Divanı”(2019), Furkan Öztürk's doctoral thesis titled“Bakî Divanı Sözlüğü (Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük)”(2007) and Önal Kaya's“Ali Şir Nevâyî - Fevâyidü'l-Kiber (İnceleme - Metin- Dizin)”(1989), which was prepared based on these works and their indexes, the Persian and Arabic origin loanwords in the indexes of those works were compared in several different ways. In the conclusion part, an evaluation has been made on the Eastern barrowings that are not common to both poets.