Investigation of dynamic crack growth in bimaterial interfaces using peridynamic theory
Bimateryal arayüzde gerçekleşen dinamik kırılmaların peridinamik teori ile incelenmesi
  1. Tez No: 801693
  2. Yazar: SEVDA SERDARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRKAN ÇÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Peridinamik teori (PD), Sürekli Ortamlar Mekaniğinin yerel olmayan versiyonudur. PD yöneten ana denklemlerde yerel türevler yerine integral terimleri içermektedir. Bu nedenle PD, çatlak ilerleme simülasyonları için etkili bir nümerik araçtır. Bu yüksek lisans tezinde, Homalite-alüminyum malzeme çiftinin yapışma arayüzünde ilerlemeye zorlanmış dinamik çatlak ilerlemesi incelenmektedir. Malzeme arayüzündeki hasar, Mod II kırılma tokluğuna karşılık gelen kritik uzama değeri ile ilişkilendirilmiştir. Bimateryal numuneye darbe, puls hız sınır koşulu olarak uygulanmıştır. Simülasyonlar değişken kırılma toklukları ve çarpma hızları ile üç farklı sınır koşulu için gerçekleştirilmiştir. Çatlak ucu konumu ve hızının zamana bağlı değişimi hesaplanmıştır. İntersonik kırılmalara ait hız konturlarında Mach dalgaları gözlenmiştir. Arayüz bölgesine ait açma ve kayma deplasmanlarının zamana bağlı değişimi çizilmiştir. Sonuçlar literatur ile kıyaslanmış ve PD teorinin bimateryal arayüzlerinde gerçekleşen hem Rayleigh dalga hızı altındaki ve hem de intersonik hızlardaki kırılmaları başarılı bir şekilde temsil edebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Peridynamic theory (PD) is a nonlocal version of continuum mechanics that employs integral terms instead of spatial derivatives in its governing equations. Therefore, PD is a robust numerical tool for crack growth simulations. This master's thesis investigates dynamic crack propagation confined to propagete along the interface of Homalite – aluminum bimaterial specimen subjected to shear impact loading using bond-based PD. The failure at the interface is utilized with a critical stretch that corresponds to the material Mode II fracture toughness. The impact is introduced as a pulse velocity field boundary condition. Simulations are conducted for three different boundary conditions at various interface toughness and impact velocity conditions. The history of crack tip position and speed are calculated. Mach waves are observed in the velocity contours of the intersonic cracks. The history of opening and tangential displacements are plotted for interface region. The results are compared with the literature, and it can be stated that PD is able to capture crack propagation behavior along bimaterial interfaces in the sub-Rayleigh and intersonic regimes with respect to both constituent materials.