Kağıt geri dönüşüm atıksularındaki kirliliğin giderilmesinde mikrodalga teknolojisinden faydalanılması
Using microwave technology to remove pollution in paper recycling wastewater
- Tez No: 801694
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmada geri dönüşüm işlemi yapılmış olan gazete kağıtları liflendirici yardımıyla süspansiyon haline getirilmiştir. Sonrasında süzme işlemleri gerçekleştirilerek atıksu elde edilmiştir. Böylelikle atıksu içerisindeki süspansiyon halindeki büyük boyutlu parçacıkların, Mikrodalga (MW) ışıması ve devamında santrifüjleme ile uzaklaştığı gözlemlenmiştir. Atıksu numunelerinin MW ışıması ve devamından santrifüjleme etkisi ile ölçülen genel fizikokimyasal özelliklerinde düşük sınırlar içerisinde değişimler hesaplanmıştır. Su numunelerinin pH değerlerinde en yüksek 0.50 birimlik, elektriksel iletkenlik (EC) olarak ise 25 μS/cm (XC3: 303 μS/cm ve YA2: 328 μS/cm), toplam katı madde miktarlarında (TDS) ise kontrol örneğinden (XC0: 157 ppm) sadece 1 ppm (XB3 ve XD6) daha yüksek, diğer tüm numunelerde ise -2.0 ppm ile -8.0 ppm arasında daha düşük TDS değerleri elde edilmiştir. İşlem görmüş tüm su numuneleri içerisinde en yüksek ORP değeri 333 mV olarak XC1 örneğinden gözlemlenmiştir. Genel olarak en düşük bulanıklık değerleri, en uzun MW ışıma süresi ve en yüksek MW güç ile (360 Watt ve 60 saniye) muamele edilmiş örneklerde sırasıyla XD6: 28.7 NTU ve YD6: 17.0 NTU olarak ölçülmüştür (C: 161 NTU). MW işleminden sonra düşük seviyede santrifüjlenmiş numunelerin renk uzayındaki konumlarının (hue açısı) 262° ile 282° arasında (mavi (-b) ile kırmızı (+a), daha yüksek devir sayısında santrifüjlenmiş örneklerin ise 11° ile 145° arasında olduğu, suların gerçek renginin sarı (+b) ile yeşil (-a) arasında bulunduğu hesaplanmıştır. Ayrıca MW işlemi seçilmiş örneklerde, kontrole göre yaklaşık %20.1 (XD6) ve %8.9 (YD6) kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) azalması gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Newspaper papers, which were recycled in the study, were suspension with the help of fiberizer. Afterwards, filtration processes were carried out and wastewater was obtained. Thus, It has been observed that the large particles in suspension are removed by MW irradiation followed by centrifugation. Changes within low limits were calculated in the general physicochemical properties of the wastewater samples measured by MW radiation and subsequent centrifugation effect. The highest pH value change was 0.50 units, the electrical conductivity (EC) was 25 μS/cm (XC3:303 μS/cm and YA2: 328 μS/cm) while within samples the total solids content (TDS) was found to be only 1 ppm higher (XB3-XD6) than the control sample higher but all other TDS values were found to be between -2.0 ppm and -8.0 ppm were lower than control (XC0:157). Among all water samples, the highest ORP value was observed in the XC1 sample as 333mV. The lowest turbidity values were measured with sample of XD6: 28.7 NTU and YD6: 17.0 NTU with the longest MW irradiation time and highest MW power (360 Watts and 60 seconds), respectively (C: 161NTU). The MW irridated and followed by low-level centrifuged samples showed a color position in the color space between 262° and 282° blue (-b) to red (+a), while the samples centrifuged at higher speed showed hue angles between 11° and 145°, indicate color between yellow (+b) and green (-a). In selected samples, approximately 20.1% (XD6) and 8.9% (YD6) chemical oxygen demand (COD) reductions were observed with treatments, compared to the control.