Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Mevlidi Nebi'ye yönelik yayınlarında kök değerlerin incelenmesi
Investigation of Root Values ​​in the Publications of the Presidency of Religious Affairs on Mevlidi Nebi
  1. Tez No: 801719
  2. Yazar: AHMET ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Mevlidi Nebi Haftasına yönelik 2017-2021 yılları arasında her yıl belirlenen temalar kapsamında yayımlamış olduğu“Hz. Peygamber ve Güven Toplumu, Peygamberimiz ve Gençlik, Peygamberimiz ve Aile, Peygamberimiz ve Çocuk, Peygamberimiz ve Vefa Toplumu”isimli kitaplar, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programında öne çıkan on kök değer üzerinden incelenmiştir. Çalışmada, incelenen eserlerde hangi kök değerlere ne kadar yoğunlukta ve hangi kavramlar üzerinden yer verildiğini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan inceleme sonucunda kitaplarda en fazla yer verilen değer %17 ile“sevgi”değeri olmuştur. En az yer verilen değer ise %3'lük oranla öz denetim değeri ve %2'lik oranla vatanseverlik değeri olmuştur. Eserlerde kök değerlerin belirlenen temalar ile ilişkilendirilerek ele alındığı görülmüştür. Çalışma, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın her yıl kutlanan Mevlidi Nebi Haftalarına yönelik yayımlamış olduğu kitapların Milli Eğitim Bakanlığı öğretim programlarında yer alan kök değerler bağlamında incelenmesini konu edinen müstakil bir çalışmadır. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden doküman inceleme ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the“Hz. The Prophet and the Society of Trust, Our Prophet and Youth, Our Prophet and the Family, Our Prophet and the Child, Our Prophet and the Society of Loyalty”were examined through the ten root values that came to the fore in the Religious Culture and Moral Knowledge course curriculum. In the study, it is aimed to determine which root values are included in the works examined, how intensely and on which concepts. As a result of the examination made for this purpose, the value most frequently mentioned in the books was the value of“love”with 17%. The least included value was self-control with 3% and patriotism with 2%. It has been seen that the root values in the works are handled by associating them with the determined themes. The study is an independent study that examines the books published by the Presidency of Religious Affairs for the Mevlidi Nebi Weeks, which are celebrated every year, in the context of the root values in the curriculum of the Ministry of National Education. In the study, document review and descriptive analysis techniques from qualitative research techniques were used.