Okul öncesi öğretmenlerinin duygu sosyalleştirme yaklaşımlarının duygusal yeterlilikleriyle ilişkisinin incelenmesi
Research of the relationship between emotional socialization approaches of preschool teachers and their emotional competencies
- Tez No: 801720
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ERSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kişinin öğrendiği ve geliştirdiği duygularla ilgili yeterlilikleri, yaşamı boyunca ona yardımcı olan diğer becerileri de beraberinde getirir. Örneğin, stres ve zaman yönetimi; diğer insanlara karşı anlayışlı, paylaşımcı, yardımsever olma; sağlıklı ve huzurlu bir ruh sağlığı; iletişim becerileri gibi sıralanabilir. Kişinin duygusal yeterlilik becerileri ve dolayısıyla az önce örnek gösterilen diğer tüm olumlu becerileri, okul öncesi dönemde edinilmeye başlamaktadır. Bu anlamda bakıldığında, okul öncesi dönemde çocukların duygusal yeterliliklerinin geliştirilmesi önemli görülmektedir. Bu gelişmeye en büyük katkıları sağlayacakların başında da hiç şüphesiz ki okul öncesi öğretmenleri gelmektedir. Bu nedenle, okul öncesi öğretmenlerinin çocukların duygularını bastırmadan yaşamalarına izin vermeleri, onlara duygularıyla baş etmeleri noktasında model olmaları ve çocukların yaşadıkları duygusal olaylarla ilgili duygu odaklı konuşmalar yapmaları, çocukların duygusal yeterliliklerini geliştirebilmeleri açısından önemlidir. Bu önemli nokta dikkate alınarak, bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin duygu sosyalleştirme yaklaşımlarının kendi duygusal yeterlilikleriyle ilişkisi incelenmiştir. Karma yöntem kullanılan ve iki aşamadan oluşan bu araştırmanın çalışma grubunu, çalışmanın ilk aşaması olan nicel çalışmada, Şanlıurfa'da çalışan 334 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Nicel çalışma için veri toplama araçları olarak, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Toronto Aleksitimi Ölçeği-20' ve 'Çocukların Duygularına Verilen Tepkiler Ölçeği' kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlardan bazıları dikkate alınarak, alınan puanlar en düşükten en yükseğe sıralanarak iki alt grup oluşturulmuştur: Duygusal yeterliliği düşük ve yüksek gruplar. Bu alt grupların oluşturulmasıyla nitel çalışmaya geçilmiştir. Nitel çalışmanın çalışma grubunu, katılmaya gönüllü olan 18 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşmelerle bu öğretmenlerin duygu sosyalleştirme yaklaşımları derinlemesine incelenmiştir. Görüşmeler, araştırmacıların hazırlamış oldukları 'Görüşme Formu' kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nicel çalışma sonuçlarına göre, duygularını tanımada ve ifade etmede güçlük yaşayan yani duygusal farkındalığı düşük olan öğretmenlerin, duygularını bastırarak sağlıklı olmayan yollarla duygularını düzenledikleri görülmüştür. Ayrıca, duygusal farkındalığı düşük ve sağlıklı olmayan yollarla duygularını düzenleyen bu öğretmenlerin, çocukların duygularına daha çok olumsuz duygu sosyalleştirme davranışlarını tercih ederek 'ceza', 'ihmal' ve 'büyütme' tepkilerini verdikleri; olumlu bir duygu sosyalleştirme davranışı olan 'ödül' tepkisini ise daha az vermeyi tercih ettikleri bulunmuştur. Araştırmanın nitel çalışmasında ise, nicel çalışma grubu içerisinde yer alan öğretmenlerin bazı ölçeklerden aldıkları puanlar dikkate alınarak iki alt grup (duygusal yeterliliği düşük ve yüksek öğretmenler) oluşturulmuş ve görüşmeler yapılmıştır. Yapılan içerik analizi sonuçlarına göre 4 ana tema elde edilmiştir: Duygu Odaklı Olumlu Duygu Sosyalleştirme, Duygu Odaklı Olmayan Olumsuz Duygu Sosyalleştirme, Duygu Odaklı Olmayan Olumlu Duygu Sosyalleştirme, Duygu Sosyalleştirmesinde Engeller. Bu temalar doğrultusunda her iki alt gruptan elde edilen frekans değerleri karşılaştırılarak elde edilen sonuçlar, ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar göz önüne alındığında ise, eğitim fakültelerindeki ders programlarına öğretmenlerin kendi duygusal yeterliliklerini geliştirmelerine yönelik dersler eklenebileceği; okul öncesi öğretmenlerine çocukların duygularını nasıl sosyalleştirebilecekleri konusunda hizmet içi eğitimler verilebileceği önerilmiştir. Bu hizmet içi eğitimlerle öğretmenlerin çocuklarda duygusal yönden neleri geliştirmeleri gerektiği noktasında farkındalık oluşturulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Competencies related to emotions that a person learns and develops bring along other skills that have helped him throughout his life. For example, stress and time management can be listed as being understanding, sharing, helpful towards other people, a healthy and peaceful mental health, and communication skills. The person begins to acquire emotional competence skills, and therefore all the other positive skills that have just been exemplified, at the preschool age. In this sense, it is considered important to develop children's emotional competencies in the preschool period. Undoubtedly, pre-school teachers come first among those who will make the greatest contribution to this development. For this reason, it is important for preschool teachers to allow children to experience their emotions without suppressing them, to be a model for them to cope with their emotions, and to make emotion-focused speeches about the emotional events that children experience, in order to develop children's emotional competence. Considering this important point, in this study, the relationship between preschool teachers' emotion socialization approaches and their own emotional competence was examined. The sample of this research, which uses mixed method and consists of two stages, consists of 334 preschool teachers working in Şanlıurfa in the quantitative study, which is the first stage of the study. 'Personal Information Form', 'Toronto Alexithymia Scale-20' and 'Children's Reactions to Emotions Scale' were used as data collection tools for the quantitative study. Considering some of the results obtained in this study, the scores obtained were ordered from lowest to highest, and two subgroups were formed: groups with low emotional adequacy and groups with high emotional competence. With the creation of these subgroups, qualitative study was started. The sample of the qualitative study was selected from 18 preschool teachers who volunteered to participate in the study from these subgroups, and interviews were conducted with these teachers to examine their emotion socialization approaches in depth. Interviews were conducted using the 'Interview Form' prepared by the researchers. According to the results of the quantitative study, it was seen that teachers who have difficulties in recognizing and expressing their emotions, that is, with low emotional awareness, suppress their emotions and regulate their emotions in unhealthy ways. In addition, these teachers, who have low emotional awareness and regulate their emotions in unhealthy ways, prefer negative emotion socialization behaviors to children's emotions and give 'punishment', 'neglect' and 'aggrandizement' reactions; It was found that they preferred to give the 'reward' response, which is a positive emotion socialization behavior, less. In the qualitative study of the research, two subgroups (teachers with low emotional competence and teachers with high emotional competence) were formed by considering the scores of the teachers in the quantitative study group, and interviews were conducted with the teachers in this subgroup. According to content analysis 4 main themes were obtained: Emotion-Focused Positive Emotion Socialization, Non-Emotion-Focused Negative Emotion Socialization, Non-Emotion-Focused Positive Emotion Socialization, Barriers in Emotion Socialization. In line with these themes, the frequency values obtained from both subgroups were compared and the results obtained were discussed within the framework of the relevant literature. When the results obtained from these studies are taken into consideration, it is possible to add courses to the curriculum of education faculties for teachers to develop their own emotional competencies; It has been suggested that preschool teachers can be given inservice training on how to socialize children's emotions. It is thought that with these in-service trainings, awareness can be created about what teachers need to develop emotionally in children.