Özel gereksinimli çocuklara bakım verenlerde bakım yükleri ile beden farkındalıkları, stres düzeyleri ve kas iskelet sistemi sorunları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between care burdens and body awareness, stress levels and musculoskeletal system problems in caregivers of children with special needs
- Tez No: 801724
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gelişimsel olarak fiziksel, duygusal ve zihinsel özellikler bakımından yetersizlik gösteren özel gereksinimi olan çocukların bakımları engellilik durumlarının tümünü kapsayacak şekilde bütüncül olarak ele alınır. Temelde bakım veren rolünü üstlenen aile ve primer olarak da anneler birçok zorluk ve problemle baş başa kalmaktadır. Özel gereksinimli çocuklar ile ilişkili olabilecek bakım yükü problemlerini ve bu problemlerin beden farkındalığı, stres düzeyi ve kas iskelet sistemi sorunlarıyla ilişkisini inceleyen çalışmaların sayısı azdır, yapılan çalışmalar daha çok ebeveynlerin yaşadıkları güçlükler ve sorunlarla ilgili çalışmalardır. Bu nedenle biz bu çalışmada özel gereksinimli çocuklara bakım veren kişilerin bakım yüklerinin beden farkındalıkları, stres düzeyleri ve kas iskelet sistemi problemleriyle ilişkisine dair bir inceleme yaparak bu alanda literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Çalışmamıza ≥18 yaşında olan ve 0-18 yaş aralığında özel gereksinimli bir çocuğa bakım veren 47 kişi dahil edilmiştir. Ayrıca bakım verenlerin durumlarını daha iyi değerlendirebilmek ve değerlendirmelerden daha doğru sonuçlar alabilmek için çocukların da demografik bilgileri alınmış ve seviyelerinin belirlenmesi için 47 özel gereksinimli çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada bakım veren bireylerin bakım yükleri, beden farkındalıkları, stres düzeyleri ve kas iskelet sisteminde meydana gelen problemlerine yönelik bir değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirmede Bakım Verme Yükü Ölçeği, Beden Farkındalık Çizelgesi, Beden İmajı Anketi, Beden Farkındalık Ölçeği - Hareket Kalitesi ve Deneyim (BFÖ HK-D), Bakım Verenin Stres İndeksi, Boyun Özürlülük Ölçeği (NDI), Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH - Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire), Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası (LEFS- The Lower Extremity Functional Scale), Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi, Nottingham Sağlık Profili (NSP), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ-SF), Visual Analog Skala (VAS) ve Corbin Postür Analizi kullanılmıştır. Nicel değişkenler arası ilişkiler Spearman Rho korelasyon katsayısı ile yorumlanmıştır. Sonuç olarak bakım veren bireylerde bakım yükleri ve beden farkındalığı arasında Beden Farkındalık Çizelgesi ve Beden İmajı Anketlerinde anlamlı ilişki bulunmuş, Beden Farkındalık Ölçeği arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bakım yükü ve stres düzeyi arasında anlamlı ilişki bulunmuş, bakım yükü fazla olan katılımcılarda stres düzeyinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The care of children with special needs who are developmentally deficient in terms of physical, emotional and mental characteristics is handled holistically to cover all disability situations. The family, which basically assumes the role of caregiver, and the mothers as the primary, are left with many difficulties and problems. The number of studies examining the care burden problems that may be associated with children with special needs and the relationship of these problems with body awareness, stress level and musculoskeletal system problems is scarce. The studies are mostly related to the difficulties and problems experienced by the parents. In this study, we aim to contribute to the literature in this field by conducting a review on the relationship between the care burdens of caregivers of children with special needs with body awareness, stress levels and musculoskeletal system problems. Our study included 47 people who were ≥18 years old and cared for a child with special needs in the 0-18 age range. In addition, demographic information of children was taken in order to better evaluate the conditions of caregivers and to obtain more accurate results from the evaluations and 47 children with special needs were included in the study to determine their levels. In the study, an evaluation was made for the care loads, body awareness, stress levels and problems occurring in the musculoskeletal system of the caregivers. Burden Interview, Body Awareness Chart, Body Image Questionnaire, Body Awareness Scale - Movement Quality and Experience (BASMQ -E), Stress Index of Care Giver, Neck Disability Index (NDI), Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Problems Questionnaire (DASH), The Lower Extremity Functional Scale (LEFS), Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire, Nottingham Health Profile (NHP), International Physical Activity Questionnaire- Short Form (IPAQ-SF), Visual Analogue Scale (VAS) and Corbin Posture Analysis were used The relationships between quantitative variables were interpreted with Spearman Rho correlation coefficient. As a result, no significant relationship was found between care burdens and body awareness in caregivers. In addition, another noteworthy correlation was found between the care burden and stress level, and it was observed that the stress level increased in the participants with high care load.