The relationship between the dimensions of the quality of the workplace and the transformation of employees to the digital system
İş yeri kalitesinin boyutları ile çalışanların dijital sisteme dönüşümü arasındaki ilişki
  1. Tez No: 801723
  2. Yazar: AHMED RAHEEM FAHAD ALBU MOUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dijital gelişmelerin uygulanması, organizasyon yapılarını ve iş operasyonlarını önemli ölçüde dönüştürdü. Sonuç olarak, hem işyerinin hem de çalışma ortamının değişmesi gerekiyor. İş yerinde işbirliği, uyarlanabilirlik ve bağlanabilirlik ihtiyacı artıyor. Daha önceki çalışmaların çoğu, işyeri faktörlerinin hem çalışan hem de kurumsal performansı nasıl etkilediğini inceledi. Dijital dönüşüm hakkında geniş bir literatür var, ancak bunların çoğu bu geçişin avantajlarına ve onu gerçekleştirmek için kullanılan stratejilere odaklandı. Bu tez, işyeri özellikleri ile şirketlerde çalışanların dijital dönüşümü arasındaki bağlantıyı araştırmayı amaçlamaktadır. Her işyeri kalite boyutunun dönüşüm süreci üzerindeki etkileri incelenerek bu ilişki netleştirilir. Sağlık ve esenlik, iş güvenliği, iş tatmini, yetkinlik gelişimi ve iş ile özel yaşam arasındaki uyum bu faktörler arasındadır. Çalışma, çalışma hedeflerine ulaşmak için bir metodoloji olarak kapalı uçlu bir anket kullanır. Bu ankette çeşitli rollerdeki yönetici ve çalışanlardan oluşan bir örneklem yer almaktadır. Sonuçlar, işyeri boyutları ile çalışanların dijital dönüşümü arasındaki güçlü bağlantıyı göstermektedir. Daha iyimser ve iyileştirilmiş bir sağlık çalışanı, görev dayanıklılığını ve öğrenme kapasitesini artırabilir ve bu da dijital dönüşüm gerçekleştiğinde sonuçta performansı, dayanıklılığı ve esnekliği geliştirecektir. İş güvenliğinin de dönüşüm sürecinde önemli bir etkisi vardır. Ayrıca, yanıt verenler iş tatmininin dijitalleşmenin getirdiği üretkenlik artışıyla olumlu bir şekilde bağlantılı olduğu hipotezini seçtiler. Ayrıca iş yerinin dijital sisteme geçişinde tutum ve kişilik gibi faktörler de etkili olmaktadır. Son olarak, iş-yaşam dengesi dönüşüm sürecini büyük ölçüde etkiliyor. Bireylerin çalıştığı yer ve zamanda artan esneklik, iş akışının ve çevrimiçi iletişimin dijitalleşmesiyle mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The implementation of digital developments has considerably transformed organizational structures and business operations. As a consequence, both the workplace and the working environment need to alter. The need for collaboration, adaptability, and connectivity in the workplace is expanding. The majority of earlier works examined how workplace factors affected both employee and corporate performance. There has been large literature about digital transformation, but most of them have concentrated on the advantages of this transition and the strategies employed to bring it about. This thesis aims to investigate the connection between workplace characteristics and employees' digital transformation within firms. By examining the effects of each workplace quality dimension on the transformation process, this relationship is clarified. Health and well-being, job security, job satisfaction, competence growth, and the harmony between work and personal life are among these factors. The study uses a close-ended questionnaire as a methodology for achieving study objectives. A sample of executives and employees in various roles takes part in this survey. The results indicate the strong connection between workplace dimensions and the digital transformation of employees. A more optimistic and improved-wellness employee might increase task endurance and learning capacity, which would ultimately improve performance, resilience, and flexibility when the digital transformation occurs. Job security also has a significant impact on the transformation process. Moreover, the respondents selected the hypothesis that job satisfaction is positively connected with the rise in productivity brought on by digitization. Also, the transition of the workplace to the digital system is also influenced by factors like attitudes and personality. Finally, the work-life balance is greatly affecting the transformation process. Increased flexibility in the place and the time in which individuals work is made possible by the digitalization of workflow and online communication.