Yemen- A fragile state and overriding international stakes
Yemen- Kırılgan bir devlet ve uluslararası aktörlerin müdahalesi
- Tez No: 801728
- Danışmanlar: PROF. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Genellikle yüzyılın en kötü insan yapımı insani felaketi olarak anılan Yemen çatışması, milyonlarca insanı kıtlık, hastalık ve şiddetten mustarip bırakan benzeri görülmemiş bir krize neden oldu. Çatışma, aralarında jeopolitik çıkar çatışması olan çeşitli uluslararası paydaşların müdahil olmasıyla daha da kötüleşti ve sonunda bir iç savaşa dönüştü. Bu yabancı güçler, çatışma içindeki farklı gruplara destek sağladı ve bu da genellikle sivil nüfus için şiddetin ve ıstırabın artmasına neden oldu. Ayrıca bölgede süregelen etki ve kontrol rekabeti, savaşa diplomatik bir çözüm bulma çabalarını engelledi. Ülkede tutunmak için kaostan yararlanan terörist gruplar gibi devlet dışı aktörlerin devreye girmesi durumu daha da karmaşık hale getirdi. Genel olarak, uluslararası paydaşların çatışan çıkarları ve eylemleri, Yemen'deki savaşın uzamasına ve yoğunlaşmasına büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. Bu tez, bir sivil çatışmada iç dinamiklerin önemini kabul ederken, Yemen'deki çatışmanın tırmanmasında uluslararası aktörlerin rolünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, stratejik hedeflere, ittifaklara ve savaşı uzatan karmaşık çıkarlar ağına odaklanarak, Saldırgan Neo-Realizmi ile uluslararası aktörler ve iç çatışmalar literatürünü kullanarak, büyük bölgesel ve küresel güçlerin müdahalesini analiz edecek. Bu çalışma, tarihsel bağlamı, sosyo-politik dinamikleri ve bölgesel ve uluslararası aktörlerin rolünü inceleyerek, uluslararası dinamiklerin iç çatışmadaki önemini vurgulamayı ve savaşı sona erdirmek için olası çözümün ilgili uluslararası aktörlerin uzlaşmasını gerektirdiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The Yemeni conflict, often referred to as the century's worst man-made humanitarian disaster, has caused an unprecedented crisis that has left millions of people suffering from famine, disease, and violence. The conflict has been exacerbated by the involvement of various international stakeholders, each with their own competing geopolitical interests, ultimately devolving into a full-scale civil war. These foreign powers have provided support to different factions within the conflict, often leading to an escalation of violence and suffering for the civilian population. Additionally, the ongoing competition for influence and control in the region has hindered efforts to reach a diplomatic resolution to the war. The situation is further complicated by the involvement of non-state actors, such as terrorist groups, who have taken advantage of the chaos to gain a foothold in the country. Overall, the competing interests and actions of international stakeholders have greatly contributed to the prolongation and intensification of the war in Yemen. While acknowledging the importance of internal dynamics in a civil conflict, this thesis aims to explore the role of overriding international stakes in the escalation of the conflict in Yemen. The study will analyze the involvement of major regional and global powers, under the lens of neorealist theories of offensive realism and international actors and internal conflicts, focusing on the strategic objectives, alliances, and the complex web of interests that prolonged the war. By examining the historical context, socio-political dynamics, and the role of regional and international actors, this study seeks to highlight the importance of international dynamics in civil conflict and infer that potential solution to end the war is the reconciliation of international actors involved.