Tasarrufun iptali davalarında ispat
Proof in cases for cancellation of disposition
  1. Tez No: 801734
  2. Yazar: MERT MAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalışmanın konusu, tasarrufun iptali davalarının genel özellikleri, ispat kavramı ve hukukumuzdaki uygulaması, tasarrufun iptali davalarında ispat konusunun uygulanmasıdır. Çalışmada öncelikle tasarrufun iptali davalarının genel özellikleri üzerinde durulmaktadır. İspat kavramının özellikleri ve hukukumuzdaki yerinin değerlendirildiği ikinci bölümün ardından tasarrufun iptali davalarında taraf iddia ve savunmalarının nasıl ve ne aracılığıyla ispat edileceği incelenmektedir.Tasarrufun iptali davalarında hangi vakıaların hangi deliller ile ispat edileceği noktasında İcra İflas Kanunu'nda yeterli düzenleme bulunmamaktadır. Bu doğrultuda Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda ispata ilişkin genel düzenlemelerden yararlanılmaktadır. Ancak Hukuk Muhakemeleri Kanunu da bu bakımdan yeterli olmamaktadır. İspata ilişkin ölçüler, doktrin ve Yargıtay uygulamaları ile şekillenmektedir. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen verilere kişisel görüşler de eklenerek sonuca ulaşılmıştır. Çalışma bu yöntemlerle yürütülmüş ve sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the general features of the proceeding of the cancellation of disposition, the concept of proof and its application in our law, the application of the subject of proof in the actions for the annulment of the disposition. In the study, first of all the general features of the proceeding of the cancellation of disposition are emphasized. After the second part, which evaluates the characteristics of the concept of proof and its position in our law, examined how and through what means the claims and defenses of the parties will be proven in the proceeding of the cancellation of disposition.There is not enough regulation in the Execution and Bankruptcy Code in terms of which facts will be proved with which evidence in cancellation of savings cases. In these disputes, general regulations on proof in the Code of Civil Procedure are used. However, the Code of Civil Procedure is not sufficient in this regard. The criteria for proof are shaped by the doctrine and the practices of the Supreme Court. Personal opinions were added to the data obtained as a result of the research, and the result was reached. The study was carried out with these methods and was terminated.