Uluslararası hukukta kadın hakları
Women rights in international law
- Tez No: 801733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kadın hakları ve eşitliği konusundaki gelişmeler dinamik bir alanı oluşturmaktadır. Bu konuda yasal değişiklikler yapılsa da uygulamada bazı sorunlar devam etmektedir. Kadın hakları ve eşitliğini sağlamak amacıyla uluslararası sözleşmeler, beyannameler, tavsiye niteliğinde belgeler ve benzeri çalışmalar yapılmakta, taraf devletlerce imzalanmaktadır. Bu tezde genel olarak uluslararası hukukta kadın haklarını düzenleyen belgeler, özellikle Türkiye açısından önemine binaen detaylı olarak ele alınan Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi ve İstanbul Sözleşmesi incelenmektedir. Bu Sözleşmelerin amaçlarına, içeriklerine, düzenlenen hak ve özgürlüklere, getirdikleri yeniliklere, denetim mekanizmalarına, taraf devletlerin pozitif yükümlülükleri ile koydukları çekincelere ilişkin bilgi verilmektedir. Uluslararası yargıda kadın haklarına yönelik kararlar, ihlal edilen sözleşme maddeleri, kapsamları ve önemleri yönünden ele alınmakta, uluslararası sözleşmelere taraf olan devletlerin, pozitif yükümlülükleri kapsamında gerekli yasal değişiklikleri yapıp yapmadığı, bu düzenlemelere ve kararlara uyumun sağlanıp sağlanmadığı değerlendirilmektedir. Verilen bilgiler kapsamında, kadın hakları, kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesi, kadın erkek eşitliğinin sağlanması konularında uygulamadaki sorunlar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Developments in women's rights and equality constitute a dynamic field. Although legal changes have been made in this regard, there are still some problems in practice. International conventions, declarations, advisory documents and similar studies are carried out to ensure women's rights and equality and are signed by the States parties. In this thesis, the objectives of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women and the Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic Violence, which are discussed in detail in terms of the importance of the documents governing women's rights in international law in general, the contents of the Istanbul Convention, the rights and freedoms that are organized, the innovations they bring, the control mechanisms, the positive obligations of the States parties, information is provided on the reservations placed in the contracts by the states parties. Decisions on women's rights in the international judiciary are considered in terms of the articles, scope and importance of the Convention on women's rights violated, whether the states parties to international conventions make the necessary legal changes within the scope of their positive obligations and whether these regulations are ensured to be complied with if legal regulations are made in accordance with international law. Within the scope of the information provided, the problems in implementation on women's rights, prevention of discrimination and violence against women and ensuring equality between women and men are evaluated.