Türkiye-Çin ekonomik ilişkileri
Turkey-China economic relations
  1. Tez No: 801764
  2. Yazar: CEYLAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA DEMİRYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Batılı devletlerin baskın rollerini devam ettirmekte oldukları günümüz uluslararası sistemde; Çin gibi doğudan yeni güçlerin yükselmesi ile gündeme gelen çok kutupluluk, Türkiye gibi bölgesel güçlerin Batı dışında yeni siyasi ve ekonomik iş birlikleri arayışlarına girmesine neden olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'nin Çin ile ekonomik ilişkilerindeki artan asimetrilere rağmen, Türkiye'nin ilişkilerini geliştirmesinin altında yatan diğer sebepler ele alınmıştır; Çin'in dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve dünyanın en büyük pazarlarından biri olması, Türkiye'nin Orta Koridor Projesi'nin Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi (KYG) ile uyumlaştırılmış olması, Türkiye'deki enerji, teknoloji ve altyapı konularında Çin'in bir finans kaynağı olması, Türkiye'nin Yeniden Asya Girişimi kapsamındaki ülkelerin Çin'in kurucusu olduğu Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)'ne üye olmaları gibi birçok parametre Çin'i Türkiye için son derece önemli kılmaktadır. Buna paralel olarak Türkiye'nin jeopolitik konumundan kaynaklanan KYG içindeki yeri, ayrıca pandemi sırasında meydana gelen Çin'in lojistik ağlarında meydana gelen kırılmalar nedeniyle Türkiye'de yatırım atağına geçen Çin menşeli şirketlerin varlığı ve son olarak Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği anlaşması olması Türkiye'yi Çin için de önemli bir konuma oturtmaktadır. Çıkar ortaklığına dayalı bu karşılıklı bağımlılık, Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerde meydana gelen dış ticaret açığından meydana gelen asimetrik dinamiği dengeleyen bir faktör olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
While the western powers are still predominant in the current international order, the rise of China and others continues to raise the issue of multipolarity. In the emergent multipolar world, regional powers like Turkey seek political and economic cooperation, despite the increasingly asymmetric relationship between the two actors. Several factors are highlighted here to explain why China matters for Turkey, including China's role as the second-largest economy of the world, the complementarity between Turkey's Middle Corridor and China's Belt and Road Initiative (BRI), the importance of Chinese capital for Turkey's energy, technology and infrastructure sectors, and lastly, the role of Shanghai Cooperation Organization. Turkey's geopolitical location in the BRI, the prospect of relocating some Chinese business to Turkey in the post-pandemic period and Turkey Custom Union Agreement with the European Union (EU) are in turn presented as key factors explaining China's interest in extending cooperation with Turkey. The thesis argues that this complementarity of multiple interest partially moderates the asymmetric interdependence stemming from Turkey's trade deficit with China and underlines the continued interest expanding bilateral relations.