Erişkin hastalara ait kemik iliği biyopsi materyallerinin biyopsi endikasyonları ve ön tanıları ile histopatolojik bulgularının ve histopatolojik tanılarının karşılaştırılması
Comparison of biopsy indications and preliminary diagnosis, histopathological findings and hi̇stopathological diagnoses of bone marrow biopsy materials from adult patients
- Tez No: 801765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç:Erişkin hastalara ait kemik iliği biyopsilerinde hastaların demografik özellikleri, klinik ön tanı, biyopsi endikasyonu ile histopatolojik bulguların ve nihai histopatolojik tanının değerlendirilmesini yaparak klinikopatolojik uyumu ve bunun sonucunda hem klinisyenlere hem patologlara kemik iliği biyopsi yapımında ve değerlendirilmesinde yol haritası çizmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01. 01. 2017-31. 12. 2021 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıbbi Patoloji Laboratuvarına, İç Hastalıklar Hematoloji Bölümünden gönderilen 900 vakaya ait kemik iliği biyopsi materyallerinin arşivimizde bulunan raporları retrospektif olarak incelendi. 18 adet yetersiz kemik iliği materyali ve 184 adet tedavi yanıtı ön tanısıyla gönderilen takip vakaları çalışma dışında bırakıldı. Çalışmaya 698 vaka dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In bone marrow biopsies of adult patients, we aimed to evaluate the demographic characteristics of the patients, clinical preliminary diagnosis, biopsy indication, histopathological findings and final histopathological diagnosis, and as a result, to draw a road map for clinicians and pathologists in the production and evaluation of bone marrow biopsy. Material and Method: In our study, the reports of bone marrow biopsy materials of 900 cases sent to Afyonkarahisar Health Sciences University Medical Pathology Laboratory from the Department of Internal Diseases Hematology between 01. 01. 2017 and 31. 12. 2021 in our archive were retrospectively analyzed. 18 follow-up cases sent with the prediagnosis of insufficient bone marrow material and 184 cases of treatment response were excluded from the study. 698 cases were included in the study.