2003'ten 2022'ye Türkiye ve Çin ilişkileri: Türkiye Cumhuriyeti resmî gazetesinde yayımlanan belgeler ışığında ekonomik güvenlik çerçevesinde stratejik bir değerlendirme
Relations between Turkey and China from 2003 to 2022: A strategic evaluation within the framework of economic security in the light of documents published in the official gazette of the Republic of Turkey
- Tez No: 832724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MD NAZMUL ISLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
1971 yılında Türkiye'nin Çin'i resmen tanımasıyla başladığı kabul edilen iki ülke ilişkileri, günümüze kadar çeşitli dönemlerde yoğunlaşmış ve azalmıştır. Kuşkusuz bu durumda küresel konjonktürdeki değişimler ve her iki ülkenin öncelikleri önemli rol oynamıştır. Bu araştırmada, Kasım 2002 seçimlerinden bu yana tek parti iktidarıyla yönetilen Türkiye'nin Çin ile son 20 yıllık ilişkileri, Türkiye Cumhuriyeti Resmî Gazetesi'nde yayınlanan belgeler üzerinden içerik analizi uygulanarak incelenmektedir. Yapılan inceleme neticesinde bahsi geçen dönemde Türkiye Cumhuriyeti Resmî Gazetesi'nde konuyla ilgili olarak 159 belgenin bulunduğu tespit edilmiştir. Bahsi geçen belgelerin yazılım marifetiyle analiz edilmesi neticesinde Türkiye'nin 2003-2022 arasında Çin Halk Cumhuriyeti'ne bakış açısına dair somut çıktılara ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ve literatürden tedarik edilen bilgiler ışığında iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik geleceğine dair çıkarımda bulunabilmek adına bir SWOT (GZFT) analizi uygulanmıştır. Gerçekleştirilen bu iki yönlü analizler sayesinde hem mevcut durum objektif olarak ortaya konulmuş hem de geleceğe yönelik iki ülke ilişkilerinin güçlü ve zayıf yönleriyle barındırdığı fırsatlar ve tehditler tartışılmıştır. Son tahlilde iki ülke ilişkilerinin son dönemde bir ivme yakalamış olduğu dikkate çekmektedir. Fakat ülkelerin siyasi, ekonomik ve kültürel kapasiteleri dikkate alındığında stratejik düzeyde karşılıklı olarak atılması gereken adımlar olduğu dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The relations between the two countries, which are accepted to have started with Turkey's official recognition of China in 1971, have intensified and decreased in various periods until today. Undoubtedly, the changes in the global conjuncture and the priorities of both countries played an important role in this situation. In this study, Turkey's relations with China in the last 20 years, which a single-party government has governed since the November 2002 elections, are examined through the documents published in the Official Gazette of the Turkish Republic by applying content analysis. As a result of the examination, it was determined that there were 159 documents related to the subject in the Official Gazette of the Republic of Turkey in the mentioned period. The mentioned documents were analyzed by software. As a result of this analysis, concrete outputs have been reached regarding Turkey's perspective on the People's Republic of China between 2003 and 2022. Furthermore, in light of the findings and the information obtained from the literature, a SWOT analysis was applied to make inferences about the strategic future of the relations between the two countries. Thanks to these two-way analyses, both the current situation has been put forward objectively, and the strengths and weaknesses of the relations between the two countries and the opportunities and threats for the future have been discussed. Finally, it can be said that the relations between the two countries have gained momentum recently. However, considering the countries' political, economic, and cultural capacities, it is noteworthy that there are steps to be taken mutually at the strategic level.