Türkiye - Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin ekonomik açıdan değerlendirilmesi
The analysis of relationship between Turkey and China (P.R.C.) in terms of economics
- Tez No: 345060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya nüfusunun yaklaşık beşte birini barındıran Çin Halk Cumhuriyeti, 1970'li yılların başında Türkiye ile resmi diplomatik ilişkilerini başlamış ve 1970'li yılların sonu itibariyle sürdürülen ekonomik reformlarıyla gelişmeye hız vermiştir. Çin Halk Cumhuriyeti'nin 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütü?ne katılması ise dışarıdaki dünya ile daha serbestçe ticaret yapmasını sağlamıştır ve o günden beri yaptıkları ekonomik performansla bugün dünyanın en büyük ikinci ekonomik gücü haline gelmiştir. Bu çalışmada Çin Halk Cumhuriyeti'nin ekonomik gelişimine değinilerek Türkiye ile olan dış ticaret ilişkileri incelenmiştir. 1980'lerde başlayan Türkiye - Çin Halk Cumhuriyeti dış ticareti 1980'lerin ortalarından itibaren Türkiye aleyhine açık vermeye başlamış ve 2012 yılına geldiğinde söz konusu açık 18,462 Milyar Amerikan Doları seviyesine çıkmıştır. Çalışmada Türkiye madencilik sektörünün iki ülke arasındaki mevcut açığı küçültmekte önemli rol oynayacağı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The People's Republic of China (P.R.C.) hosts nearly one-fifth of the world's population that began official diplomatic relations with Turkey in the early 1970s and gave rise to evolve with the ongoing economic reforms at the end of the 1970s. In 2001 the P.R.C. joined the World Trade Organization, that makes it trade with