Enerji kısıtlı diyet yapan kadınlarda yeme bozuklukları gelişme riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of the risk of developing eating disorders in women following an energy restricted diet
  1. Tez No: 801771
  2. Yazar: TUĞBA ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamızın amacı kadınlarda enerji kısıtlı diyet yapma davranışının yeme bozukluğu gelişme riski üzerine etkilerini değerlendirmektir. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu, ''Google anket'' aracılığı ile elektronik ortama aktarılmış olup çevrimiçi çağrı ile anketin linki sosyal medya üzerinden paylaşılarak, cevaplar aynı yol ile toplanmıştır. Enerji kısıtlı diyet yapan ve yapmayanlar rasgele örneklemle belirlenmiş, sosyodemografik bilgi formu ve yeme bozukluğu ile ilgili Yeme Tutum Testi (YTT-26), Yeme Bozuklukları Ölçeği (REZZY) ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the effects of energy-restricted dieting behavior on the risk of developing eating disorders in women. The survey form developed by the researcher was transferred to the electronic environment through the“Google survey”and the link of the survey was shared on social media with the online call, and the answers were collected in the same way. Those who did and did not have an energyrestricted diet were determined by random sampling, sociodemographic information form and Eating Attitude Test (EAT-26), Eating Disorders Scale (SCOFF), and Eating Disorder Rating Scale (EDE-Q-TR) were applied.