Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin otizm spektrum bozukluğu konusundaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Knowledge Level, attitudes and behaviors of family medicine specialist students on autism spectrum disorder
- Tez No: 801777
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Türkiye'de eğitim alan aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin otizm spektrum bozukluğu konusundaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi; bilgi düzeyini etkileyen özelliklerin saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca OSB konusunda hekimlerimizin farkındalığını artırarak; bireyleri değerlendirirken bedenen, ruhen ve sosyal açıdan bütüncül olarak yaklaşmanın önemini vurgulamak amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Çalışmamıza Türkiye'de eğitim alan AHU ve SAHU uzmanlık öğrencileri dahil edilmiştir. Çalışmamıza 22.02.2022 ile 29.05.2022 tarihleri arasında online anket ile 247 aile hekimliği uzmanlık öğrencisi katılmıştır. Anket formu; sosyodemografik ve Otizm Spektrum Bozukluğu ile ilgili bilgi düzeyini etkileyebilecek özellikler ve SÇ-OBA, M-CHAT, DSM-V tanı kriterleri ve literatür taranarak oluşturulan bilgi düzeyi sorularından oluşmaktadır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi; IBM SPSS Statistics 22 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of knowledge level, attitudes and behaviors of family medicine residency students studying in Turkey on autism spectrum disorder; It is aimed to determine the characteristics that affect the level of knowledge. In addition, by increasing the awareness of our physicians about ASD; It is aimed to emphasize the importance of a holistic approach in terms of physical, mental and social aspects when evaluating individuals. Methods: AHU and SAHU residency students studying in Turkey were included in our study. Between 22.02.2022 and 29.05.2022, 247 family medicine residency students participated in our study with an online survey. Survey form; sociodemographic and features that may affect the level of knowledge about Autism Spectrum Disorder and the diagnostic criteria of SÇ-OBA, M-CHAT, DSM-V and knowledge level questions created by reviewing the literature. Statistical evaluation of the obtained data; It was done with IBM SPSS Statistics 22 program.