Ailevi akdeniz ateşi tanılı hastalarda otonomik disfonksiyonun araştırılması
Investigation of autonomic dysfunction in patients with familial mediterranean fever
- Tez No: 801798
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNCAY DURUÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) tanısı olan hastalarda otonomik disfonksiyon semptom ve bulgularının tespit edilmesi, ilişkili olabilecek demografik, klinik ve fonksiyonel parametrelerin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Kesitsel olarak gerçekleştirilen çalışmaya demografik özellikleri benzer olan 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hasta grubunda hastalık spesifik parametreler kaydedildi ve yaşam kalitesi (FMF-YK) değerlendirildi. Her iki grupta otonom semptomlar (COMPASS-31), anksiyete ve depresyon düzeyi (HADÖ), yorgunluk şiddeti (YŞÖ), uyku kalitesi (JUÖ), fibromiyalji semptomları (FIRST) kaydedildi. Parasempatik sinir sistemini (PSS) değerlendirmek amacıyla elektromiyografi (EMG) ile normal ve derin solunum sırasında R-R interval değişkenliği (RRİD) ve 30:15 oranı testleri, sempatik sinir sistemini (SSS) değerlendirmek amacıyla sempatik deri yanıtı (SDY), ayakta durmaya ve sabit el kavramaya kan basıncı cevabı testleri uygulandı. Bulgular: Hasta grubunda COMPASS-31 testinin toplam puanı ile sekretomotor sistem, gastrointestinal sistem, mesane işlevleri ve pupillomotor değişiklikler alt alanlarında kontrol grubuna göre anlamlı yüksek skorlar saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the symptoms and signs of autonomic dysfunction in patients with a diagnosis of Familial Mediterranean Fever (FMF), and to examine the demographic, clinical and functional parameters that may be related. Material and method: Thirty patients with similar demographic characteristics and 30 healthy controls were included in the cross-sectional study. Disease-specific parameters were recorded in the patient group and quality of life (FMF-QoL) was evaluated. Autonomic symptoms (COMPASS-31), anxiety and depression level (HADS), fatigue severity (FSS), sleep quality (JSS), fibromyalgia symptoms (FIRST) were recorded in both groups. To evaluate the parasympathetic nervous system (PNS), R-R interval variability (RRIV) during normal and deep breathing and 30:15 ratio tests with electromyography (EMG), to evaluate the sympathetic nervous system (SNS) sympathetic skin response (SSR), blood pressure response to standing and sustained handgrip tests were performed. Results: The patient group had significantly higher scores in the total COMPASS-31 autonomic symptom score and secretomotor system, gastrointestinal system, bladder functions and pupillomotor changes sub-areas compared to the control group (p0.05).