Preterm bebeklerde alt bakımı sırasında besleyici olmayan emme ve anne sütü ile kombin edilmiş besleyici olmayan emme kullanımının yenidoğan konforuna etkisi
The effect of the use of NON-nutritive sucking and NON-nutritive sucking combined with breast milk on the neonatal comfort during diaper change in preterm infants
  1. Tez No: 801800
  2. Yazar: SEDA ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAN ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Preterm bebekler doğum sonrası yaşamını sürdürürken yenidoğan yoğun bakım ünitesinde konforu etkileyen, ağrılı, sayısız rutin bakım uygulamaları ve uyaranla karşılaşır. Bu araştırma preterm bebeklerde alt bakımı sırasında besleyici olmayan emme ve anne sütü ile kombin edilmiş besleyici olmayan emme kullanımının yenidoğan konforuna etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın kontrol grubunu besleyici olmayan emme uygulanan (n=30), deney grubunu ise anne sütü ile kombin edilmiş besleyici olmayan emme uygulanan (n=30) ≥28 ve ≤36+6 gestasyon haftaları arasında olan preterm bebekler oluşturdu. Besleyici olmayan emme öncesi, besleyici olmayan emmeden 5 dk. sonra, alt bakımı sırası, alt bakımından hemen ve 5 dk sonra bebeklerin Prematüre Bebek Konfor Ölçeği (PBKÖ) kullanılarak konfor düzeyi değerlendirildi. Yenidoğanların alt bakımı sırasında toplam konfor puanı değerlendirildiğinde, deney grubu PBKÖ puanı ortalamasının 16,33±2,73 kontrol grubu puan ortalamasının 17,83±3,14 olduğu belirlendi. Gruplar karşılaştırıldığında alt bakımı sırasında PBKÖ puanı ortalaması açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptandı (Z:-1,956; p= 0,048).Deney grubunda anne sütü kombin edilmiş besleyici emme kullanımının sadece besleyici emme kullanımına göre bebeklerin konfor düzeyini 3,595 kat (%95 CI:1,042-12,405) arttırıcı etkiye sahip olduğu belirlendi. Araştırma sonucuna göre preterm bebeklerde alt bakımı sırasında anne sütü ile ile kombin edilmiş besleyici olmayan emme kullanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Preterm infants encounter painful, numerous routine care practices and stimuli that affect their comfort in the neonatal intensive care unit while they maintain their postnatal life. This study was conducted as randomized controlled experimental to determine the effect of non-nutritive sucking and the use of non-nutritive sucking combined with breast milk during diapering in preterm infants on neonatal comfort. While the control group of the study consisted of preterm infants to whom non-nutritive sucking was applied (n=30), the experimental group consisted of preterm infants (n=30) aged between ≥28 and ≤36+6 gestational weeks to whom non-nutritive sucking combined with breast milk was applied. Comfort level of the infants was assessed using the Premature Infant Comfort Scale before non-nutritive sucking, 5 min after non-nutritive sucking, during diapering, immediately after diapering, and 5 min after diapering. When the total comfort score of the infants during diapering was evaluated, it was determined that while the Premature Infant Comfort Scale mean score of the experimental group was 16.33±2.73, the mean score of the control group was 17.83±3.14. When the groups were compared, it was found that there was a statistically significant difference in terms of the Premature Infant Comfort Scale mean score during diapering (Z: -1.956; p= 0.048). The use of non-nutritive sucking combined with breast milk in the experimental group had an effect that increased the comfort level of the infants by 3.595 times (95% CI: 1.042-12.405) compared to the use of non-nutritive sucking only. According to the result of the study, it is recommended to use non-nutritive sucking combined with breast milk during diapering in preterm infants.