Habits of mind of primary school teachers implementing technology during emergency remote teaching
İlkokul öğretmenlerinin acil uzaktan eğitim sürecindeki teknoloji kullanımlarında zihin alışkanlıkları
  1. Tez No: 801818
  2. Yazar: AMBER LEE TUYSUZOGLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JENNİE FARBER LANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma dört ilkokul İngilizce öğretmeninin COVID-19 salgınında acil uzaktan eğitim sırasında karşılaştıkları zorlukları nasıl tanımladıklarını ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini analiz etmek için anlatı sorgulaması tekniğini kullanmıştır. Çalışmanın odağı özellikle çevrimiçi eğitim sırasında karşılaşılan teknolojik zorluklardır. Bu araştırmanın amacı katılımcıların karşılaştıkları zorlukları aşarken sergiledikleri düşünce şekillerini ya da Zihin Alışkanlıklarını tespit etmektir. Tematik analiz aracılığıyla, katılımcıların anlatımları akıllı davranışlar ile özdeşleştirilmiştir. Çalışma, acil uzaktan eğitim boyunca katılımcı öğretmenlerin karşılaştıkları problemleri ele almak için yaygın olarak kullandıkları yedi Zihin Alışkanlığı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çalışmada, bu Zihin Alışkanlıklarını eğitimsel teorilerle bağdaştırmak için bir kavramsal çerçeve kullanılmıştır. Öğretmenlerin kararlılığını, araştırmacı tavırlarını, teknoloji öğrenimi için devamlı çabalarını ve kişisel gelişimlerini açıklayabilecek eğitim teorileri arasında yapılandırmacı öğrenme, öz düzenleme ve artımlı öğrenme yer almaktadır. Çalışmanın sonuçları öğretmen eğitimi programlarında öğretmenlerin teknolojik zorlukları fark edip aşmalarına yardımcı olabilecek yapıcı ve destekleyici Zihin Alışkanlıklarını geliştirebilmeleri için bu eğitim teorilerinin vurgulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study used narrative inquiry to analyze how four primary school English teachers described the challenges they faced while teaching remotely during the COVID-19 pandemic and how they handled these challenges, particularly with technology during online instruction. The purpose of this exploration was to identify the ways of thinking or Habits of Mind participants exhibited when dealing with the challenges. Through thematic analysis, participants' narratives were aligned with intelligent behaviors. The study found that there were seven Habits of Mind commonly used by teachers to address the problems they faced during emergency remote teaching. A conceptual framework was used to link these Habits of Mind to educational theories. Constructivism, self-regulated learning, and incremental learning were among the theories that could be used to explain teachers' persistence, inquiry, and continuous efforts to learn technology, self-improvement. The outcomes indicate that these educational theories can be emphasized in teacher education programs to foster constructive and supportive Habits of Mind that will help teachers address and overcome technological challenges.