'It's the Meat Talking, Ignore It': The question of posthuman embodiment in William Gibson's Neuromancer and Kazuo Ishiguro's Never Let Me Go
'Et Bu Konuşan, Görmezden Gel': Wıllıam Gibson'ın Neuromancer ve Kazuo Ishıguro'nun Beni Asla Bırakma romanlarındaki insan sonrası bedenlenme sorunu
  1. Tez No: 801823
  2. Yazar: MAHİR ONAT TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, William Gibson'ın Neuromancer ve Kazuo Ishiguro'nun Beni Asla Bırakma (Never Let Me Go) adlı iki bilimkurgu eserindeki insan sonrası (post-hümanizma) durumunu ve bedenleşme sorunsalını incelemektedir. Bu iki roman hakkında ayrı ayrı kapsamlı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, literatürde bu iki romanı birlikte, özellikle de post-hümanist bedenlenme sorunsalına ilişkin inceleme konusunda bir boşluk bulunmaktadır. Romanlar, insan sonrası olma durumunun ve bedenlenmenin çok yönlü doğasını ortaya çıkardıkları için birlikte incelenmeyi gerektirmektedir. Bu tezin ana argümanı, Neuromancer ve Never Let Me Go'daki insan sonrası durum ve bedenleşme konusu birlikte incelendiğinde post-hümanizmin çeşitli tezahürlerini ve deneyimleri vurgulayarak, insan sonrası beden, özerklik ve güç dinamikleri arasındaki karmaşık etkileşimi ortaya çıkardığıdır. Neuromancer genellikle insan sonrası bedenlenmeyi ve bedensizleşmeyi özerklik ve güçle ilişkilendirerek geleneksel bedenlenme kavramlarına meydan okur. Buna kıyasla, Never Let Me Go klonların normal insanlardan ayırt edilemez hallerine rağmen, ikinci sınıf statülerini ve bedenleri üzerinde hiçbir seçimleri olmadığını göstermektedir. Yazar nihayetinde, klonların yalnızca post-insan bedenleri nedeniyle toplumsal boyun eğdirme ve kontrole tabi tutulduklarını göstermektedir ve duygusal açıdan yankı uyandıran bir keşif sunmaktadır. Her iki romanda da insan sonrası durumunun ve bedenlenmenin tezahürlerini araştıran bu tez, iki anlatıdaki insan sonrası beden ile güç dinamikleri arasındaki karmaşık etkileşimi vurgulayarak edebiyatta insan sonrası deneyimin daha derinden anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the question of posthuman embodiment and condition in William Gibson's Neuromancer and Kazuo Ishiguro's Never Let Me Go, two seminal works in science fiction. Although there is an extensive body of research on each novel individually, there remains a gap in the literature regarding exploring the two novels together, specifically concerning posthuman embodiment. The novels merit an investigation together, as they reveal this topic's multifaceted and variegated nature. The central argument of this thesis is that the exploration of posthuman embodiment and condition in Neuromancer and Never Let Me Go reveals the intricate interplay between the posthuman body, autonomy, and power dynamics, emphasising the diverse manifestations and experiences of posthumanism in literature. Neuromancer challenges conventional notions of embodiment, often associating posthuman embodiment and disembodiment with autonomy, transcendence, and power. In contrast, Never Let Me Go offers a more emotionally resonant exploration, demonstrating that the clones, despite their indistinguishable“souls,”have no choice over their status or bodies and are ultimately subjected to societal subjugation and control solely because of their posthuman bodies, designed to be harvested by“normal”humans. By investigating the manifestations of posthuman embodiment and condition in both novels, this thesis highlights the complex interplay between the posthuman body and power dynamics within each narrative, contributing to a deeper understanding of the posthuman experience in literature.