Yeni dışavurumculukta kadın bedeni tasvirlerinin göstergebilim ile incelenmesi
Analysis of female body portrayals in new expressionism with semiotics
  1. Tez No: 801827
  2. Yazar: RÜVEYDA GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
''Yeni Dışavurumculukta Kadın Bedeni Tasvirlerinin Göstergebilim ile İncelenmesi'' adlı tez çalışması nitel araştırma yöntemlerine dayanılarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın giriş bölümünde araştırma ile ilgili problem durumu, amaç, sınırlılıklar ve yöntem yer almaktadır. İkinci bölümde tarihsel süreçte kadın bedeni tasvirlerinin geçmişten günümüze değin geçirdiği dönüşüm incelenmektedir. Yeni Dışavurumcu akım sanatçılarının eserlerinde konu olarak ele aldıkları kadın bedeni tasvirlerinde imge, işaret ve semboller anlamlarının göstergebilim açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Göstergebilim yöntemi bir sanat eserinin analiz edilerek çözümlenmesinde kullanılmaktadır. Bu doğrultuda sanat yapıtının görünen içeriğinin altında yatan anlamların ortaya çıkarılmasına olanak sağlamaktadır. Bu araştırmanın evreni Avrupa ve Amerika'da yaşayan Yeni Dışavurumcu akımında eser üreten sanatçılardır. Bu araştırmanın örneklemini ise Anselm Kiefer, Francis Bacon, George Baselitz, Paul Rego ve David Salle sanatçılarından oluşmaktadır. Bu çalışmada Yeni Dışavurum akım sanatçılarının eserleri Göstergebilim yöntemle incelenmiş, Ferdinand de Saussure'nin“Gösteren- Gösterilen”şeması ve Roland Barthes 'in“Düz anlam-Yan anlam”kuramlarından yararlanılarak, biçim ve içerik bakımından ele alınmıştır. Göstergebilim analizi sonucunda eserlerdeki simgelere ve sembollerin yüklendiği anlamlara ulaşılmıştır. Göstergebilim yöntemi, sanatçıların yaşanmışlıkları, II. Dünya Savaşı'nın etkisiyle yaşadıkları psikolojik bunalımlarının ve içerisinde bulundukları dönemlerin irdelenmesi sonucunda ele alınan eserlerin daha nesnel bir biçimde incelenmesine olanak sağlamıştır. Eserlerin göstergebilimsel analizi doğrultusunda ortaya çıkan yan anlam ve düz anlam verileri, sanatçıların sanat anlayışlarının desteğiyle araştırmacının yorumunu daha objektif kılmaktadır. Bu bağlamda araştırmada yapılan göstergebilimsel eser analizleriyle, sanatçıların eserleri hakkındaki gerçek anlayışlara, simge ve imgelemlere ulaşılmış, farklı sanat disiplinleri arasındaki göstergelerarası ilişkileri objektif olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Analysis of Female Body Portrayals in New Expressionism with Semiotics”has been prepared based on qualitative research methods. The introductory part of this study includes the problem status, purpose, limitations, and the method about the problem. In the second part, the transformation of female body portrayals in the historical process from past to present has been analyzed. It is aimed to analyze the meanings of images, signs, and symbols in the portrayals of the female body, which the New Expressionist movement artists deal with as a subject in their works, in terms of semiotics. The semiotic method is used to analyze a work of art by examining it. In this direction, it allows to reveal the meanings underlying the apparent content of the artwork. The universe of this research is the artists who produce works in the New Expressionist movement and living in Europe and America. The sample of this research consists of the artists Anselm Kiefer, Francis Bacon, George Baselitz, Paul Rego and David Salle. In this study, the works of the artists of the Neo-Expression movement were analyzed with the Semiotic method, and they were discussed in terms of form and content by using Ferdinand de Saussure's“Signifier- Signified”scheme and Roland Barthes's“Denotation- Connotation”theories. As a result of the semiotic analysis, the symbols in the works and the meanings of the symbols were achieved. The method of semiotics has allowed the works of art to be analyzed more objectively as a result of analyzing the experiences of the artists, the psychological depressions they experienced under the influence of the Second World War, and the periods they were in. Connotation and denotation data, which emerged in line with the semiotic analysis of the works, make the interpretation of the researcher more objective with the support of the artists' understanding of art. In this context, real understandings, symbols, and imaginations about the works of artists have been reached through the semiotic work analysis made in the research, and the inter-semiotic relations between different art disciplines have been presented objectively.