Türk figüratif resminde görülen dışa vurumcu eğilimin 1980 sonrası yansıyış biçimi (yeni dışavurumcu anlayış)
- Tez No: 41173
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Türk figüratif resminde görülen dışavurumcu eğilimin 1980 sonrası yansıyış biçimi (Yeni- dışavurumcu anlayış) tarihsel gelişim sürecine göre, çeşitli yönlerden incelenmiş ve bulgulanmıştır. Uluslar arası Dışavurumculuğu ve (Yeni-dışavurumcu anlayışı) hazırlayan etmenlerle birlikte, Türkiye'de bu anlayış doğrultusunda grupların ve yönelişlerin etkinlikleri anlamlı bir dizgi içerisinde verilmeye çalışılmıştır. İlk olarak dışavurumculuk kavramı üzerinde durul muş, sanatçıların yapıtlarını üretmede temel aldıkları kavramların ve bundan oluşan sanat anlayışlarının açıklamaları yapılmıştır. Dışavurumculuk XX. yüzyılın başlarında Almanya'da görülen kötümserlik ve sıkıntılı havasından etkilenerek ortaya çıkması, bu anlayışın diğer sanat akımları gibi belli bir döneme egemen olmuş estetik bir görüş değil, bir davranış ve yaşam biçimi olmuştur. Dışavurumcu anlayışta, Kirchner, Pechstein, Nolde 1905'te“Die Brücke”adlı grubu, Kandinsky, Macke, Schiele, Kokooschka, Rouault, Gromaire, La Pateleiere, Picasso 1910 'da“Der Blau Reiter”adlı grubu kurmuşlar dır. Dışavurumculuk, günümüz zaman ortamında Batı ülkelerinde ve Türkiye'de yeniden yapılanmaya başlamış ve Yeni-Dışavurumculuk adıyla kendisini göstermiştir. Türk resmi başlangıcından beri figüratif bir ağırlık taşımış, figüratif yorumlarda çağdaş sanatçılar ıııdönem dönem etkinliklerini yapıtlarında gösterebilmişlerdir. Yeni-Dışavurumculuk 1980'li yıllarda, Batı 'da birçok ülkede ve Türkiye'de aynı anda ortaya çıkan ulusararası ortak bir sanat tavrı olmuştur. Yeni-Dışavurumculukta konu, boyanın kendi kendisiyle oynamasından büyük ölçüde etkilenmesi özgür yaratıların disiplinsiz fırça vuruşları, rengin daha canlı ve içgüdüsel, konturların daha keskin ve kalın, çarpıcı açık-koyu lekeler, deformasyon, soyutlama, soyut-somut zıtlığı içindeki zıtlığı ortaya çıkarmıştır. Türkiye'de son dönem resimleriyle Mehmet Güleryüz başta olmak üzere daha genç bir kuşaktan gelen Bedri Baykam, yeni-dışavurumculuğun anlatım olanaklarını yansıtan sanatçılar olmuştur. Yine Türk resminde yeni-dışavurumcu tarzda çalışan Hale Arpacıoğlu, Şenol Yorozlu, Arzu Başaran gibi kişiler, yapıtlarında yeni-dışavurumculuğu yansıtan sanatçılar olarak sıralanabilmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the Turkish figurative picture in the extroverted tendency after 1980, (the new extroverted understanding), its reflection style has been investigated in the different ways and has been discovered. In this understanding style, the groups and their activities in Turkey have been tried to give in a logical order in the international extroverted and (the new extroverted understanding with the reasons. First, the extroverted concept has been explained and the artists' ideas about the producing their works on the basic concept and their art understanding has been given. The extroverted early XX. century has been effected by pessimistic and boring condition in German. In this reason, this understanding is not a view that effects the other art, and it has been life style and behavior not view of esthetic. The understanding of extroverted, the name of group of Kirchner, Pechstein, Nolde in 1905“Die Briicke”Kandinsky, Macke, Schiele, Kokooschka, Rouault, Gromaire, La Pateleiere, Picasso in 1910 the name of group“Der Blau Reiter”has been set. The extroverted has structured newly in the European countries and in Turkey and it has showed the name of New-Extroverted itself. Since the Turkish picture beginning, it has been carried a figurative meaning, the contemporary artists vhave showed their activities in the work of art in a period of time. The new extroverted in 1980 has been appeared in the many countries in the west and in Turkey, and has been become an art manner in the same time. At the new extroverted subject, the paint has been effected largely with playing itself, the art of freedom from the free bursh actions, and colour of paint is more alive, effective clear and dark stain, defection, izolating, izolation-concrete has been showed contrariness in the opposition. In Turkey, the painting of Mehmet Güleryüz and one of the young generation artists Bedri Baykam are the reflection of new extroverted art explaining possibilities in the late period of time. Once again, in the Turkish painting Hale Arpacıoğlu, Şenol Yorozlu, Arzu Başaran who are the artists worked on the new extroverted style have been ordered as the new extroverted reflecting artists. vi