Gender wage determinants: Theory and evidence
Cinsiyet ücretlerinin belirleyicileri: Teori ve kanıt
- Tez No: 801835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU FAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yüzyılda, kadınların toplumdaki rolleri ve iş gücüne katılımları önemli ölçüde değişmiştir. Birçok alanda erkekler ve kadınlar için eşit ücret yönünde büyük adımlar atılmış olmasına rağmen, cinsiyetler arasındaki ücret farkı hala varlığını sürdürmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nin birtakım eyaletlerinde politika yapıcılar, kadınlar aleyhindeki ayrımcılığı önlemek için“cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığını yasaklayan”mevzuatları çıkarmıştır. Bu mevzuatlar, cinsiyete göre farklı ödeme yapılmasını yasa dışı hale getirmektedir. Bu tezin temel amacı, Amerika Birleşik Devletleri'nin 1997 ve 2020 yılları arasındaki idari verilerini kullanarak erkekler ve kadınlar arasındaki ücret farkının nedenlerini, eyalet mevzuatlarının kadın işçilerin ücretleri üzerindeki etkisine odaklanarak bulmaktır. Bu bağlamda, öncelikle, Solovian büyüme modeline dayalı ampirik bir ücret farkı modeli kullanarak cinsiyetler arası ücret farkının uzun vadedeki belirleyicilerini soruşturmak üzere durağan durum çözümüne sahip teorik bir çerçeve geliştirilmiştir. Teorik çerçeve, kadınların ve erkeklerin iş gücündeki toplam payları arasındaki fark olarak tanımlanan“pay farkının”önemini vurgulamaktadır. Eyaletler düzeyinde, eyalet sabit etkiler ve kantil regresyon teknikleri kullanılarak“pay farkının”cinsiyetler arası ücret farkını azaltmadaki önemi test edilmiştir. Bulgular kadınların işgücüne katılımının önemini vurgularken, ücret farkının yüksek olduğu kantillerde etkinin daha büyük olduğunu ortaya koymuştur. Cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığını yasaklarına gelindiğinde, ücret farkının az olduğu durumlarda cinsiyetler arası ücret ayrımcılığına karşı bir mevzuat çıkarmanın ücret farkını azalttığı sonucuna varılmıştır. Hanehalkı düzeyinde farkların farkı tekniği ve beşerî sermaye ücret denklemi kullanılarak cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığına yönelik yasakların yürürlüğe girmesinin kadınların ücretlerini artırdığı bulunmuştur. Bu yasakların en çok, ücret dağılımının en tepesindeki yüksek ücretli işçiler arasındaki kadınlar üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the past century, women's roles in society and their labor market participation have changed significantly. Even though there have been big steps toward equal pay for men and women in the workplace, the gender pay gap still exists in many places. Policymakers in certain states of the U.S. have enacted“gender pay discrimination”bans to combat the pervasive discrimination against women. These bans make it illegal to pay individuals differently based on their gender. The main goal of this thesis is to find out what causes the pay gap between men and women in the U.S. by focusing on how state bans affect the wages of women workers by using administrative data between the years 1997 and 2020. In this regard, based on the Solovian growth model, we first develop a theoretical framework with a steady state solution to investigate the long run determinants of the gender pay gap using an empirical pay gap model. Our theoretical model signifies the importance of the“share difference”, defined as the difference between the shares of women and men in the total labor force. At state level, we test the importance of“share difference”in reducing the gender pay gap using state fixed effects and quantile regression techniques. While our findings highlight the significance of labor force participation, the effect is larger at higher quantiles. Regarding the gender pay discrimination bans, we conclude that the passage of a law against gender discrimination decreases the gender gap if the wage gap is narrow. At the household level, using the difference-in-differences (DID) technique and the human capital wage equation, we find that gender pay discrimination bans significantly increase women's wages, especially among the high-paid workers at the top of the wage distribution.