Foreign language anxiety in young adolescents in a virtual learning environment
Sanal öğrenme ortamında genç ergenlerde yabancı dil kaygısı
- Tez No: 801839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yabancı dil öğrenimi; bilgiyi edinme, kavrama, edinilen bu bilgiyi uygulamaya koyma gibi birden çok adımdan oluşan zorlu bir yoldur. Yabancı dil kaygısı da bu sürecin çok önemli bir unsurudur. Akademik çevrede uzun süredir popüler bir konu olmasına rağmen, bu konuda yapılan araştırmaların büyük çoğunluğu örgün eğitim ve yetişkin öğrencilerle (18-25 yaş) sınırlı kalmıştır. Bu tez, farklı yaş gruplarını ve öğrenme araçlarını dahil ederek yabancı dil kaygısı literatürünü geliştirmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, ortaokul öğrencilerine (10-14 yaş) ve çevrimiçi sınıflardaki yabancı dil kaygısına odaklanması bakımından özgündür. Genç ergenlerin teknolojiyle olan yakın ilişkisi göz önüne alındığında, çevrimiçi sınıflarda öğrencilerin yabancı dil kaygı seviyeleri değişiklik ve çeşitlilik göstermeye başladı. Bu çalışmanın temel amacı ortaokulda okuyan ve yabancı dil eğitimi alan bir öğrenci grubunu kullanarak çevrimiçi sınıfların ve internet kaynaklı materyallerin genç ergenlerin yabancı dil kaygısındaki etkisini saptamak ve bu öğrencilerin kaygı seviyelerindeki olası değişimlerin sebeplerini araştırmaktır. Veri toplamak için bir anket çalışması ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirildi. Karma yöntem kullanılarak yürütülen bu çalışmada çevrimiçi sınıfların genç ergenlerin yabancı dil kaygılarının azalmasında olumlu yönde etkisi olduğu görüldü. Öte yandan, çevrimiçi sınıflarda verilen yabancı dil eğitimindeki olumsuz yanlar ve zorluklar ortaya çıktı. Bu araştırma, çevrimiçi bir sınıf ortamında yabancı dil kaygısının genç ergenler üzerindeki etkilerine dair bir fikir sağlamak için önemli bir araç görevi görmüştür.
Özet (Çeviri)
Learning a foreign language is a challenging path consisting of multiple steps such as acquisition of the knowledge, comprehension, putting information into practice. Foreign language anxiety (FLA) is an utterly important element of this process. Although it has been a popular subject in academia for many years, most of the research in literature limited to formal education and on adult learners (aged 18-25). This thesis emerged as a way to enhance FLA literature by including different age groups and means of learning. This study is unique in that it focuses on middle school students (aged 10-14) and their foreign language anxiety in virtual classrooms. Regarding the close relationship young adolescence have with technology, students' level of FLA started to vary and change in virtual classrooms. The main objective of this study is to identify the effects of virtual classrooms and online materials on young adolescents' FLA and to investigate the reasons of these potential changes in these students' anxiety levels by using a sample group of English as foreign language learners in middle school. To collect data; a questionnaire is used, and semi-structured interviews are conducted. In this study which mixed method has been used, it was found out that virtual education has a positive effect on the decrease of young learners' FLA levels. On the other hand, disadvantages and challenges of foreign language education in virtual classrooms have come in sight. This research serves as an important means to provide an insight on FLA's effects on young adolescents in a virtual class environment.