The effect of digital marketing on consumer perception metaverse and technology acceptance model (TAM)
Dijital pazarlamanın tüketici algısı üzerindeki etkisi metaverse ve teknoloji kabul modeli (TAM)
- Tez No: 801838
- Danışmanlar: Assist. prof. ŞAHİKA BURÇİN EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pazarlama ortamı son on yılda önemli ölçüde değişti. Basılı medya yerini e-posta pazarlamasına bıraktı, o da yerini daha sonra sosyal medya pazarlamasına bıraktı ve dünyanın en gelişmiş dijital pazarlama stratejisinin metaverse pazarlama olması bekleniyor, bu nedenle bu, işletmenin uzun vadeli planının dijital pazarlama dönüşümüne odaklanmayı içermesi gerektiğini çok önemli kılıyor. . Hiper-bağlantılı bir dijital dünya olan 'Metaverse', tüketicilerin, markaların ve işletmelerin işlerini yürütme ve kusursuz bir şekilde birbirine bağlı sanal gerçeklikler alanında faaliyet gösterme biçimlerini derinden değiştirme potansiyeline sahiptir. Meta veri deposunun potansiyeli iki eğilim tarafından yönlendirilmektedir: (i) sanal ortamlarda iş yapan ve bu ortamlarda iş yürüten tüketiciler; ve (ii) metaverse ile bağlantılı teknoloji yaratmak için milyonlarca dolar yatırım yapan işletmeler. Bununla birlikte, meta veri tabanının mevcut kapsamı ve hızlı gelişimi nedeniyle Türkiye'deki pazarlama uygulamaları ve araştırmaları için bunun sonucunda ortaya çıkan sonuçlar konusunda netlik eksikliği vardır ve bu, dünya çapındaki işletmelerin, özellikle de Türkiye'deki işletmelerin pazarlama çabalarına güvenmelerine neden olmuştur. nesnelerin interneti (IoT) ve basit dijital araçlar. Bu çalışmanın amacı, TAM değişkenlerinin kullanımı yoluyla Metaverse'nin tüketici algısı ve tutumu üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu tez, şirketlerin pazarlama stratejilerini sanal ve artırılmış gerçeklikler gibi yapay zeka tabanlı ve en son teknolojileri içerecek şekilde uyarlamaları gerekip gerekmediğini belirlemek için deneysel bir çalışmanın temelini oluşturacaktır. İş pazarlama taktiklerinde Metaverse'nin potansiyelini değerlendirmek için çalışma, çeşitli disiplinlerdeki kapsamlı bir literatür araştırmasının sonuçlarını ve önde gelen iş figürlerinin profesyonel görüşlerini entegre ederek gelişen metaverse için bir düzenleme çerçevesi önermektedir. Yazar daha sonra, meta veri deposunun tüketici algısını ve belirli öğelere yönelik genel niyeti nasıl etkilediğine dair pazarlama uygulamasının sonuçlarını tartışıyor. Çalışmanın sonunda, pazarlama tekniklerinin tüketicilerin tutumları ve onlara yönelik davranış niyetleri üzerindeki etkisi istatistiksel olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The marketing environment has shifted significantly over the past decade. Print media gave way to email marketing, which then gave way to social media marketing and the world's most advanced digital marketing strategy is anticipated to be metaverse marketing therefore, this makes very vital that business's long-term plan should include a focus on digital marketing transformation. The 'Metaverse,' a hyper-connected digital world, holds the potential to profoundly alter how consumers, brands, and businesses will conduct business and engage in a flawlessly connected space of virtual realities. The potential of the metaverse is being driven by two trends: (i) consumers engaging in and conducting business in virtual environments; and (ii) businesses investing millions of dollars in creating technology connected to the metaverse. There is, however, a lack of clarity regarding the current scope of the metaverse and the consequent implications for marketing practice and research in Turkey due to its rapid evolution and it resulted as worldwide businesses, but especially those in Turkey, rely their marketing efforts on internet of things (IoT) and simple digital tools. The purpose of this study is to assess, via the use of TAM variables, the impact that Metaverse has on consumer perception and attitude. This thesis will serve as the foundation for an experimental study to ascertain whether companies need to adapt their marketing strategy to include AI - based and cutting-edge technology like virtual and augmented realities. In order to assess the potential of Metaverse in business marketing tactics, the study proposes an organizing framework for the developing metaverse by integrating the results of a thorough literature survey across several disciplines and the professional opinions of leading business figures. The author then discusses the consequences for marketing practice of how the metaverse affects consumer perception and overall intention toward specific items. At the end of the study, findings will be statistically examining the impact of marketing techniques on consumers' attitudes and behavior intentions toward them.