Generation and multi-criteria evaluation of circular economy water management alternatives for Porsuk basin
Porsuk havzası için döngüsel ekonomi su yönetim alternatiflerinin üretimi ve çok kriterli değerlendirilmesi
  1. Tez No: 801845
  2. Yazar: NAZANIN MORADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL, DOÇ. DR. EMRE ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hızlı kentleşme ve dünya nüfusunun genel olarak artması, başta su olmak üzere doğal kaynaklara yönelik daha büyük bir talebe yol açmıştır. Dünyanın büyük bir kısmı sularla kaplı iken, sadece küçük bir kısmı tatlı sudur. Bu, geleneksel çıkarma, kullanma ve atma yaklaşımından, malzemelerin yeniden kullanılmasını ve geri dönüştürülmesini içeren daha sürdürülebilir bir kaynak yönetimi sistemine doğru bir hareketi teşvik etmiştir. Bu tez, hem çevresel hem de ekonomik faktörleri göz önünde bulundurarak döngüsel ekonomi alternatifleri oluşturmak için Porsuk Havzasında arıtılmış atık su kullanımını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Tarımsal, rekreasyonel sulama, endüstriyel ve evsel kullanım dahil olmak üzere çeşitli paydaşlar arasında geri dönüştürülmüş atık suyun tahsisi, artan su rekabeti nedeniyle zor olabilir. Bu tezde, geri dönüştürülmüş atık suyu tahsis etmenin en iyi yolunu belirlemek amacıyla çeşitli alternatifleri değerlendirmek ve sıralamak için bir çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemi olan genişletilmiş VIKOR yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization and the overall expansion of the world's population have led to a greater demand for natural resources, particularly water. While most of the earth is covered in water, only a small portion is freshwater. This has prompted a move from the traditional approach of extracting, using, and discarding towards a more sustainable system of resource management that involves reusing and recycling materials. This thesis aims to explore using treated wastewater in the Porsuk Basin to generate circular economy alternatives considering both environmental and economic factors. The allocation of recycled wastewater among various stakeholders, including agricultural, recreational irrigation, industrial, and domestic use, can be difficult due to increasing competition for water. This thesis employs a Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) method, namely the Extended VIKOR method, to evaluate and rank various alternatives to determine the best way to allocate recycled wastewater.