Risk aversion, uncertainty and audit pricing
Riskten kaçınma, belirsizlik ve denetim fiyatı
  1. Tez No: 801860
  2. Yazar: BAŞAK İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECENUR UĞURLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, belirsizlik ve denetim fiyatlandırması arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Sonuçlar, piyasa belirsizliğinin firmalara fiyatlandırma süreci yoluyla denetçilere göre daha büyük bir avantaj sağladığı ve belirsizliğin denetim fiyatlandırması üzerindeki etkisinin denetçi ve müşteri özelliklerine göre değiştiği düşüncesiyle istikrarlıdır. Genel olarak, bu makale, piyasa ortamındaki belirsizliğin denetim fiyatlandırmasının belirlenmesini etkilediğine dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between uncertainty and audit pricing. The outcomes are stable with the thoughts that market uncertainty gives the firms a greater advantage over auditors through the pricing process and that the effect of uncertainty on audit pricing varies across auditor and client attributes. Overall, this paper provides evidence that the uncertainty in the market environment affects determining audit pricing.