Ebeveynlerin mükemmeliyetçilik ve çocuk yetiştirmeye dair özyeterlik inançlarının sosyal medya kullanımı ve diğer değişkenlere göre incelenmesi
The examination of parents' perfectionism and parental self-efficacy beliefs according to social media usage and other variables
- Tez No: 801861
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı; ebeveynlerin mükemmeliyetçilik düzeyi ve özyeterlik inançlarının, sosyal medya kullanımı ve diğer demografik değişkenlerle olan ilişkisini incelemektir. Araştırma Türkiye genelinde 0 – 6 yaş grubunda çocuğu olan gönüllü ebeveynlerle gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu, kolay ulaşılabilen örnekleme yöntemiyle seçilmiş 324 anne ve 86 baba olmak üzere toplam 410 ebeveyn oluşturmaktadır. Katılımcılara; Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Berkeley Ebeveyn Özyeterlik Ölçeği ve Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri olan özyeterlik ve mükemmeliyetçilik puanlarının normal dağılıma uygun olmamasından dolayı parametrik olmayan testlerden faydalanılmıştır. Bu doğrultuda; araştırmada ebeveynlerin özyeterlik ve mükemmelliyetçilik düzeylerinin ebeveyn rolleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığı Mann Whitney U Testi ile incelenirken; çocuk sayısı, yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, sosyal medya kullanım sıklığı ve sosyal medyadan etkilenme düzeyi açısından farklılaşıp farklılaşmadığı ise Kruskal Wallis Testi aracılığı ile incelenmiştir. Ebeveyn özyeterliği ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkiler ise Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı aracılığı ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship of parents'perfectionism and parental self-efficacy with social media usage and other demographic variables. The research was carried out with the volunteer parents living in Turkey who have at least a child in“0-6 age”group. The study group of this research consists of 410 parents, 324 mother and 86 father, whom were selected by convenience sampling method. Informed Consent Form, Demographic Information Form, Berkeley Parenting Self-Efficacy Scale Revised (BPSE-R) and Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS) were applied to the participants. IBM SPSS Statistics 22 programme was used in the analysis of the data.The Mann Whitney U test, which is the non parametric version of the T-test, was used to examine whether the self-efficacy and perfectionism levels of parents differ according to their parental status, since the distribution of“parental self-efficacy”scores, which is the dependent variable of the study, is not suitable to normal distribution. The Kruskal Wallis test, which is the non parametric equivalent of one- way analysis of variance, was used to examine whether the self-efficacy levels of parents differ according to the parents' age, number of children, education level, monthly income, social media usage and the level of getting influenced by social media. The relationship betweeen parental self-efficacy and perfectionism was calculated by Spearman's correlation.