Balacing stability and flexibility in transportation procurement : A dual-channel sourcing approach under uncertainty
Taşımacılıkta alt tedarikçi seçiminde istikrar ve esneklik dengesi: Belirsizlik altında çift kanallı tedarik yaklaşımı
- Tez No: 923814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM TOKCAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tedarikçi-müşteri ilişkilerinin dinamikleri, güven ve operasyonel süreklilik için uzun vadeli ortaklıkların önemini vurgulayarak tedarik zinciri yönetimi araştırmalarının kritik bir odak noktası haline gelmiştir. Ancak bu tür ilişkilerin zorlukları da yok değildir; riskler, fırsatçılık ve performans değiş tokuşları genellikle göz ardı edilmektedir. Bu tez, özellikle taşımacılıkta satın alma, yıllık sözleşmeler ve spot piyasalarda bu karmaşıklıkları incelemekte ve sürekli işbirliğinin avantaj ve dezavantajlarını dengelemek için riskten kaçınma ve Beklenti Teorisini birleştirmektedir. Tedarikçi performansını ölçmek, riskleri optimize etmek ve iyi niyet kaybını hesaba katmak için kapsamlı bir matematiksel model geliştirdik. Modelimiz risk yönetimine yenilikçi bir yaklaşım sunmakta, riskleri en aza indirirken işbirliğinin faydalarını en üst düzeye çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dynamics of supplier-customer relationships have become a critical focus of supply chain management research, emphasising the importance of long-term partnerships for trust and operational continuity. However, such relationships are not without their challenges; risks, opportunism and performance trade-offs are often overlooked. This thesis examines these complexities, particularly in transport procurement, annual contracts and spot markets, and combines risk aversion and Prospect Theory to balance the advantages and disadvantages of continuous cooperation. We have developed a comprehensive mathematical model to measure supplier performance, optimise risks and account for loss of goodwill. Our model offers an innovative approach to risk management, maximising cooperation benefits while minimising risks.