Egzersiz katılımcılarında davranışsal düzenlemelerin benlik sunumuna etkileri
The effects of behavioral regulations on self presentation in exercise participants
  1. Tez No: 801864
  2. Yazar: ÖMER ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bireyler yaşamları boyunca diğer insanlar tarafından nasıl algılandıklarını, diğer insanlar üzerinde bıraktıkları izlenimlerini ne ve nasıl olduğunu önemsemişlerdir. Bu nedenle bireyler genellikle tutum ve davranışlarını diğer insanların üzerinde olumlu bir etki bırakmak için düzenlemişlerdir. Bireyler diğer insanlarda iyi bir izlenim bırakabilmek için sergiledikleri davranışlardan biri de egzersiz yapmaktır. Benlik sunumuna önem veren bireylerin egzersiz yaptıkları esnada davranışları diğer insanları etkileyebilmek adına değişebilmektedir. Bu süreçte birey davranışlarını diğer insanların fikirlerine, tutumlarına ve davranışlarına göre şekillendirmeye başlamaktadır. Günümüzde bireylerin egzersizle olan ilişkileri gün geçtikçe artmaktadır. Dünya çapında, gelişmiş ülkelerde fiziksel hareketsizlik hala çok yaygın olmasına rağmen, bireylerde genellikle egzersiz programlarına katılım göstermektedir. Düzenli uygulanan bir egzersiz programı kronik hastalıkların önlenmesi ve genel sağlık durumunun iyileştirilmesi için iyi bir araçtır. Doğru şekilde planlanmış egzersiz programları bireyin aşırı kilo alımını önlerken sağlık durumunun da iyileşmesini sağlamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı ilk olarak egzersiz katılımcılarında davranışsal düzenlemelerin benlik sunumuna etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmanın ikincil amacı, benlik sunumunun bireylerin demo göstermediğini belirlemektir. Çalışmada üçüncül amaç ise, egzersizde davranışsal düzenlemelerin bireylerin demografik özellikleri göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Throughout their lives, individuals have cared about how they are perceived by other people, what and how they leave their impressions on other people. For this reason, individuals generally arranged their attitudes and behaviors to have a positive effect on other people. One of the behaviors that individuals exhibit in order to leave a good impression on other people is to exercise. Individuals who attach importance to self-presentation may change their behavior during exercise in order to influence other people. In this process, the individual begins to shape his behavior according to the ideas, attitudes and behaviors of other people. Today, the relationship of individuals with exercise is increasing day by day. Worldwide, although physical inactivity is still very common in developed countries, individuals often participate in exercise programs. A regular exercise program is a good tool for preventing chronic diseases and improving general health. Properly planned exercise programs prevent the individual from gaining excessive weight, while improving the health status of the individual. The aim of this thesis study is to first investigate the effects of behavioral adjustments on self-presentation in exercise participants. The secondary aim of the study is to determine whether self-presentation differs according to the demographic characteristics of individuals. The tertiary aim of the study is to determine whether behavioral adjustments in exercise differ according to the demographic characteristics of individuals.