Emîn er-Reyḥânî'nin 'Ḳalbu'l-ʿIrâḳ' ve 'el-Muḫâlefetu's-Sulâsiyye-fi'l-Memleketi'l-Ḥayevâniyye' romanlarının mehcer edebiyatı açısından incelenmesi
Analysis of ameen rihani novels 'Heart Iraq' and 'The Triple Alliance in the Animal Kingdom' in terms of migration literature
  1. Tez No: 801870
  2. Yazar: AYŞENUR UĞURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇİNKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bir ülkenin kültürel mirasını tanımak için o ülkenin sosyal ve siyasal yaşamına, ekonomisine ve tüm bunlardan etkilenen edebiyatçılarına ve edebiyatına bakılması gerekir. Bir ülkenin edebiyatçıları ve edebiyatı hayatın her alanından beslenmektedir. Orta Doğu edebiyatı geçmişten günümüze kadar farklı şekiller kazanmıştır. Kendi içerisinde beş döneme ayrılan Arap edebiyatının son dönemi, oluşturulan bu tezin birinci bölümünde ele alınan modern Arap edebiyatıdır. Eski ve yeninin çatışmasına sebep olan modern Arap edebiyatı, Fransızların Mısır'ı işgalinden sonra başlamaktadır. Genel anlamıyla ince, hoş, çoğu zaman eğlenceli kalıplar ve yapılardan çok anlama özen gösteren bir edebiyat olmuştur. Bu dönemde Arap kültürü ve edebiyatı farklı bir boyut kazanmıştır. Kimi edebiyatçı tarafından sevilmiş kimileri tarafından da gereksiz görülmüştür. Bu dönemde edebiyat hayattan etkilenmeye başlamıştır. Romanda kendini geliştiren edebiyat türlerinden biri olmuştur. İkinci bölümde modern Arap edebiyatının gelişmesinde rol oynayan yazar Emîn er-Reyḥânî'nin hayatından, edebî kişiliğinden ve bu dönem çerçevesinde verdiği eserlerden kısaca bahsedilmiştir. Hazırlanan bu tezin üçüncü bölümünde ise 1876-1940 yılları arasında yaşayan Emîn er-Reyḥânî'nin“Ḳalbu'l-ʿIrâḳ”(Irak'ın Kalbi) ve“el- Muḫâlefetu's-Sulâsiyye-fî'l-Memleketi'l-Ḥayevâniyye”(Hayvan Krallığı'nda Üçlü Dayanışma) adlı romanları roman çözümleme yöntemi ve modern Arap edebiyatına katkısı bakımından incelenmiştir. er-Reyḥânî'nin edebî anlayışı analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to recognize the cultural heritage of a country, it is necessary to look at the social and political life of that country, its economy, and the literati and literature affected by all these. The literati and literature of a country is fed from every aspect of life. Middle Eastern literature has gained different forms from past to present. The last literary period of the Middle East, which is divided into five periods in itself, is modern Arabic literature, which is discussed in the first part of this thesis. Modern Arabic literature, which causes the clash of the old and the new, begins after the French occupation of Egypt. In general, it has been a fine, pleasant, often entertaining literature that pays attention to meaning rather than patterns and structures. During this period, Arabic culture and literature gained a different dimension. It was loved by some writers and seen unnecessary by others. In this period, literature began to be affected by life. It has been one of the literary genres that developed itself in the novel. In the second part, the life, literary personality and works of author Emîn er-Reyḥânî, who played a role in the development of modern Arabic literature, are briefly mentioned. In the third part of this thesis,“Ḳalbu'l-ʿIrâḳ”(Heart of Iraq) and“el-Muḫâlefetu's-Sulâsiyye-fî'l-Memleketi'l-Ḥayevâniyye”(The Triple Alliance in the Animal Kingdom) have been examined in terms of his novel analysis method and his contribution to modern Arabic literature. The literary understanding of er-Reyḥânî has been tried to be analyzed.