Emîn er-Reyhânî 'nin Lübnan Arap edebiyatındaki yeri ve 'Cihân' adlı romanının incelenmesi
Ameen Rihani's place in Lebanese Arabic literature and examination of his novel 'Jahan'
  1. Tez No: 257979
  2. Yazar: ZÜLEYHA SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Arap Göç Edebiyatı'nın öncü isimlerinden Emîn er-Reyhânî'nin ?Cihân? adlı romanını inceledik. Araştırmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde roman sanatı genel hatlarıyla incelenmiştir. Öncelikle Batı edebiyatında, ardından Arap edebiyatında roman ile ilgili bilgi verilmiştir.Birinci bölümde Emîn er-Reyhânî'nin hayatı ve edebi yaşamı ele alınmıştır.İkinci bölümde Göç Edebiyatı ana hatlarıyla sunulmuş ve Emîn er-Reyhânî'nin eserleri ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise ?Cihân? romanının detaylı incelemesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we have examined one of the most important names of Mahjar Literature Ameen Rihani's novel called ?Jahan?. Our study is structured on an introduction and additional three parts.In introduction, the novel art is examined in general. Relevantly detailed information is given about Western literature and Arabic literature respectively.In first part, brief information about Ameen Rihani's life and his writing personality is introduced.In second part, general information is given about Mahjar Literature and Ameen Rihani's works.In third part, novel ?Jahan? is examined in details.