Moda ve erkeklik kimliği ilişkisinin gündelik hayat alanına yansıma biçimleri: Şanlıurfa örneği
Reflection forms of fashion and masculinity identity relationship in the field of daily life: The case of Şanlıurfa
  1. Tez No: 801875
  2. Yazar: GIYASETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırma, moda ve erkeklik ilişkisinin gündelik hayat alanda erkekler tarafından kimliklere nasıl yansıtıldığını diyalektik bir perspektifle Şanlıurfa ili örneğinde çözümlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla değişen dünya da modanın kimlik ve kültürel alanda yarattığı değişim etkisi karşısında bireyin aktif bir aktör olarak gündelik hayat alanında kimlik ve kültürün yeniden üretilmesinde katkısı, yaratıcı taktikleri, performansla sergilenen direniş biçimleri, görünümlerle açığa vurulan kimliklere ait gösterge kodları ve kodların dayandığı referans noktaları incelenmiştir. Bu çerçeveye uygun olarak kurulan kuramsal-kavramsal bağlantılar nitel yöntemle saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha çalışmasında nitel yöntemin etnografik deseni tercih edilmiştir. Tercih edilen desene bağlı olarak katılımlı gözlem, derinlemesine görüşme ve fotoğraf temel olarak kullanılan tekniklerdir. Araştırma, yirmi bir aylık katılımlı gözlem süreci ve farklı iki kuşaktan oluşan 38 erkekle görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımlı gözlem sürecinde ve görüşmeler esnasında çekilen fotoğraflarda araştırmadan elde edilen verilerin daha da zenginleşmesi sağlamıştır. Bulgulardan hareketle, modanın sunduğu erkeklik kimliklerin, yerel aktörler tarafından doğrudan kullanılmadığı, bunların yerel kültürel etrafından yeniden biçimlendirerek gündelik hayata yansıtıldığının görülebildiği, sanılanın aksine moda ve erkeklik ilişkinin tek yönlü doğrusal bir ilişkiden ziyade anlamlı bir diyalektik ilişkinin olduğu yorumlanmıştır. Bununla birlikte yerel kültürel çeşitliliğin getirmiş olduğu heterojen görünüm yerine kentin baskın“hegemonik erkeklik”anlayışının homojen bir görünüm yaratmada etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to analyze how the relationship between fashion and masculinity is reflected on identities by men in the daily life, in the example of Şanlıurfa province, with a dialectical perspective. For this purpose, in the changing world, the contribution of the individual to the reproduction of identity and culture in the field of daily life as an active actor in the face of the change effect of fashion in the identity and cultural field, his creative tactics, the forms of resistance exhibited by the performance, the indicator codes of the identities revealed by appearances and the reference points on which the codes are based were examined. The theoretical-conceptual links established in line with this framework were carried out with a qualitiative method in the field work. In the field work, the ethnographic design of the qualitative method was preferred. The research was conducted by taking part in a twenty-one-month observation period, interviewing 38 men from two different generations. Photographs taken during the participatory observation process and the interviews further enriched the obtained data. Based on the findings, it has been interpreted that the masculinity identities presented by fashion are not used directly by local actors, but are reflected in everyday life by reshaping them with the local cultural environment, thereby, showing that the relationship between fashion and masculity is a meaningful dialectical relationship rather than a one-way linear relationship. However, this study found that instead of the heterogeneous appearance that local cultural diversity brings, the dominant understanding of“hegemonic masculinity”of the city is effective in creating a homogeneous appearance.