An Analysis of nuclear financing models: Finland, Turkey, The United Arab Emirates, The United Kingdom
Nükleer finansman modelleri üzerine analiz: Finlandiya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık
  1. Tez No: 801874
  2. Yazar: TAYYİB TALHA DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. GAZI MOHAMMED ARIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Nükleer Mühendislik, Finance, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University Collage London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Son yıllarda küresel çevre felaketlerindeki artış, hükümetleri harekete geçmeye ve çevre dostu enerji politikaları uygulamaya teşvik ederek nükleer enerjiyi yeniden ilgi odağı haline getirdi. Ancak nükleer tesis inşa etmek mali açıdan riskli ve zor bir yatırımdır. Bu çalışma, nükleer enerji yatırımının finansal risklerini ve son yıllarda ortaya çıkan nükleer finansman modellerini incelemektedir. Dört vaka çalışmasının yer aldığı çalışmada, finansal riskler saptanmış ve buna uygun bir kodlama kullanılarak belirlenen risklere karşı nükleer modellerin başarısı test edilmiştir. Kodlamaya göre BAE'nin modeli en başarılı olmuştur ve onu sırasıyla İngiltere, Türkiye ve Finlandiya izlemiştir. Çalışmanın sonunda, gelecekteki nükleer tesis yatırımları için Mankala modeli ile devlet finansman modelini birleştiren bir model önerilmiştir. Çalışma ayrıca, nükleer tesisler için proje finansman modelinin içerdiği riskler nedeniyle yakın gelecekte mümkün olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in global environmental disasters in recent years has prompted governments to act and start implementing environmentally friendly energy policies, bringing nuclear energy back to the centre of attention. However, constructing nuclear facilities is financially risky and a difficult investment. This study analyses the financial risks of nuclear energy investment and the nuclear financing models that have emerged in recent years. In the study, which includes four case studies, financial risks are identified and coding created to evaluate the risks rationally, with the success of the nuclear models tested against the identified risks using this coding. The UAE's model was the most successful, followed by the UK, Turkey and Finland, respectively. At the end of the study, a model combining the Mankala model and the government financing model is proposed for future nuclear facilities. The study also makes it clear that in the near future, the project financing model for nuclear facilities is not possible due to the risks involved.