Sezaryen ameli̇yatina gi̇ren hastalarda spi̇nal anestezi̇ sonrasi hi̇potansi̇yonun yöneti̇mi̇nde karoti̇s akim zamaninin rolü
The role of carotid flow time in the management of hypotension following spinal anesthesia in patients undergoing cesarean section
- Tez No: 801876
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MURAT GÜNDÜZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET LAFLI TUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sezaryen Ameliyatına Giren Hastalarda Spinal Anestezi Sonrası Hipotansiyonun Yönetiminde Karotis Akım Zamanının Rolü Amaç: ÇalıĢmanın birincil hedefi preanestezik FTc değeri, kestirim (cut-off) değerinin altında olan hastalara uygulanan sıvı ön yüklemesi (preload)'nin hipotansiyon insidansına etkisini belirlemektir. Ġkincil hedef ise, sezaryen doğum sırasında postspinal hipotansiyon için anestezi öncesi FTc'nin prediktif değerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel kontrollü olarak planlanan çalıĢmaya sezaryen operasyonuna alınacak olan 20-40 yaĢ arası, ASA (American Society of Anesthesiologists) II, kadın hastalar dahil edildi. Preoperatif bakım ünitesinde hastalar ilk FTc kestirim değerlerine göre iki ayrı gruba atandı. Birinci grup (n=36), preoperatif giriĢ FTc(W)327 ms üstüne çıkana kadar minimal sıvı yüklemeleri ile devam edildi. Ġkinci grupta (n=36) anestezi öncesi FTc(W) >327 ms üstünde olan hastalara preload sıvı uygulaması yapılmadı. Tüm hastaların demografik verileri, vital bulguları, verilen sıvı miktarları ve türleri, vazopressör ihtiyaçları, sensoriyal blok düzeyleri ve yan etkiler kayıt altına alındı. Spinal anestezi sonrası geliĢen hipotansiyonu önlemede ilk olarak noradrenalin, ikinci seçenek olarak iv Ringer Laktat ve/veya HES uygulandı. Bulgular: Bu gruplar arasında yaĢ, boy, kilo, beden kitle indeksi, ASA grupları ve gebelik haftası ve SpO2, KH, SAB, DAB, OAB değerleri arasında anlamlı bir farklılık görülmedi. Ancak 6 ile 50. Dakikalar arasında preload uygulanan grubun ortalama kan basıncı değerlerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha düĢük olduğu görüldü. Spinal anestezi sonrası hipotansiyon preload uygulanan grupta 3(%8,8) hastada görülürken FTc değerine göre preload uygulanmayan grupta 5(%13,6) hastada görüldü. Hipotansiyon insidansı her iki grupta benzer olup beklenen oranın altındaydı (
Özet (Çeviri)
The Role of Carotid Flow Time in the Management of Hypotension Following Spinal Anesthesia in Patients Undergoing Cesarean Section Objective: The primary aim of the study is to determine the impact of fluid preload administered to patients with preanesthetic FTc value below the cut-off value on the incidence of hypotension. The secondary goal is to determine the predictive value of pre-anesthetic FTc for postspinal hypotension during cesarean delivery. Materials and Methods: A prospective observational controlled study was planned, including female patients aged 20-40 years who were scheduled for cesarean section and classified as ASA (American Society of Anesthesiologists) II. Patients in the preoperative care unit were assigned to two separate groups based on their initial FTc cut-off values. The first group (n=36) consisted of patients with preoperative baseline FTc(W) < 327 ms. These patients received a 500 ml bolus of Ringer's lactate solution. The measurement was repeated after 20 minutes, and if FTc(W) < 327 ms persisted, an additional 500 ml bolus of Ringer's lactate solution was administered. Minimal fluid loading was continued until FTc(W) exceeded 327 ms. In the second group (n=36), patients with preoperative FTc(W) > 327 ms did not receive preload fluids. The demographic data, vital signs, administered fluid amounts and types, vasopressor requirements, sensory block levels, and side effects were recorded for all patients. To prevent hypotension following spinal anesthesia, noradrenaline was initially used, followed by intravenous Ringer's Lactate and/or HES as a second option. Results: There were no significant differences observed between the groups in terms of age, height, weight, body mass index, ASA classification, gestational week, and SpO2, HR, SBP, DBP, and MAP values. However, between minutes 6 and 50, it was found that the mean blood pressure values in the preload group were significantly lower compared to the control group. Post-spinal anesthesia hypotension occurred in 3 patients (8.8%) in the preload group, while it was observed in 5 patients (13.6%) in the group without preload based on FTc values. The incidence of hypotension was similar in both groups and below the expected rate (