Sezaryen ameliyatlarında uygulanan eras ( enhanced recovery after surgery ) protokolünün anne ve yenidoğan üzerine etkileri
- Tez No: 902145
- Danışmanlar: PROF. DR. DUDU BERRİN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Cerrahi hastalarda preoperatif planlamadan postoperatif döneme kadar klinik bakımı iyileştirmeyi amaçlayan multidisipliner, standartlaştırılmış bir perioperatif bakım programı olan Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protokolü obstetride elektif sezaryen ameliyatlarında cerrahi sonrası sonuçları iyileştirmek için uygulanmış ve ERAC protokolü olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmayla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde ERAS protokolü veya standart bakım alan sezaryen (C/S) planlanmış gebe kadınları karşılaştırarak ERAS protokolünün maternal, fetal ve neonatal sonuçlara etkisini araştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı alındıktan sonra C/S planlanan ve bu çalışmaya katılmayı kabul ederek aydınlatılmış onam formunu imzalayan≥18 yaşındaki ASA II-III toplam 450 gebe çalışmaya dahil edildi. Hastalar ERAS grubu (n = 150) ve standart protokol uygulanan kontrol grubu (n = 300) olarak 2'ye ayrıldı. Preoperatif dönemde ERAS grubundaki gebelerin açlık süresi kısıtlandı, kontrol grubuna ise standart protokol uygulanarak gece 12'den sonra açlık verildi. ERAS grubuna ameliyattan 2 saat önce 25 gram maltodekstrin içeren partikülsüz karbonhidrat solüsyonu içirildi kontrol grubuna ise içirilmedi. İntraoperatif dönemde ERAS grubuna kontrol grubundan farklı olarak IV 10 mg metoklopramide ile birlikte IV 1.5 mg granisetron verildi. ERAS grubunda anne bebek teması sağlanarak bebek emmeye teşvik edilirken kontrol grubunda geleneksel protokol uygulandı. Postoperatif dönemde hastaların beslenmesi ERAS grubunda 2.saat su, 4.saat rejim 1-2, 6.saat rejim 3-4 şeklinde düzenlendi. Kontrol grubunda ise standart prosedür uygulanarak postoperatif 6.saat su, birkaç saat sonra rejim 1-2, gaz çıkışı sonrasında ise rejim 3-4 olacak şekilde düzenlendi. Postop analjezi için ERAS grubuna parasetamol 6 saatte bir 1 gr ve diklofenak ilk doz postoperatif 6.saatte, ikinci doz sabah 06:00 da olacak şekilde verilirken kontrol grubundaki hastalara IV parasetamol verildi. Preoperatif ve/veya postoperatif Hb değerleri, açlık süresi, gaz çıkış süresi, mobilizasyon zamanı, idrar kateterin çıkarılma süresi, görsel analog skala (VAS), ek analjezik kullanımı, bulantı-kusma, hastanede kalış süresi, komplikasyonlar, Obstetrik İyileşme Kalitesi Skoru (ObsQoR-11) ve LIKERT ölçeği kaydedildi. Yenidoğan verileri; APGAR skoru, göbek kordonu kan gazı analizi, yenidoğanın 24. saat kilo kaybı, taburculukta beslenme durumu ve komplikasyonlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Enhanced Recovery After Surgery (ERAS), a multidisciplinary, standardized perioperative care program aimed at improving clinical care from preoperative planning to the postoperative period, has been applied in obstetrics under the name ERAC to enhance surgical outcomes in elective cesarean sections. This study aimed to investigate the impact of the ERAS protocol on maternal, fetal, and neonatal outcomes by comparing pregnant women scheduled for cesarean sections (C/S) receiving either the ERAS protocol or standard care at Gazi University Hospital. After ethics committee approval and obtaining informed consent from parturients, 450 ASA II-III pregnant women at ≥18 years of age scheduled for elective C/S under spinal anesthesia were included. The ERAS protocol for C/S with its preoperative, perioperative, and postoperative components were applied in 150 parturients (ERAS group) who accepted to have ERAS protocol while 300 in the standard care (control group). In the preoperative period ERAS group received non particulate carbohydrate solution (25 grams of maltodextrin) 2 hours before surgery. After delivery, intraoperatively 1.5 mg granisetron IV was given to the ERAS group in addition to preoperative 10 mg of metoclopramide IV. Additionally, the ERAS group was encouraged mother-baby bonding to promote breastfeeding, unlike the control group where traditional protocols were followed. Postoperatively, the nutrition of the ERAS group was managed at 2 hours with water, 4 hours with regime 1-2, and 6 hours with regime 3-4, whereas the control group followed the standard procedure, receiving water at 6 hours postoperatively, followed by regime 1-2 and then regime 3-4 after gas discharge. For postoperative analgesia, the ERAS group received paracetamol 1 gram every 6 hours and diclofenac (first dose at 6 hours postoperatively and the second dose at 6 AM), while the control group received IV paracetamol. Pre-op. and/or post-op Hb values, fasting periods, gas discharge, mobilization, urinary catheter removal times, visual analogue scale (VAS), additional analgesic use, incidence of nausea-vomiting, length of hospital stay, complications, Obstetric Quality of Recovery Score (ObsQoR-11) and LIKERT scale were recorded. APGAR scores, umbilical cord blood gas analysis, newborn weight loss at the 24th hour, nutritional status at discharge and complications were recorded.