Okul Öncesi Durumsal Öz Düzenleme Programı (PRSIST) çerçevesinde gerçekleştirilen online eğitimin okul öncesi öğretmenlerinin öz düzenlemeye dair bilgi, inanç ve becerilerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of online education conducted within the framework of Preschool Situational Self-Regulation Program (PRSIST) on preschool teachers' knowledge, beliefs and skills regarding self-regulation
- Tez No: 801878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖZDE ERTÜRK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, Okul Öncesi Durumsal Öz Düzenleme Programı (PRSIST) çerçevesinde gerçekleştirilen online öğretmen eğitiminin, okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin öz düzenleme becerilerine dair bilgi, inanç ve becerileri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Aksaray'ın resmi bir anaokulunda çalışan 5 okul öncesi öğretmeni ile yapılmıştır. Nitel yöntemde gerçekleştirilen araştırmanın ilk aşamasında Avustralya'da eğitim kurumlarında uygulanan PRSIST programının Türkçe çevirisi ve uyarlaması yapılmış daha sonra öğretmen ihtiyaç değerlendirme analizi yapılmıştır. Programın uygulama ve değerlendirmesinin gerçekleştirildiği ikinci aşamada ise program etkisinin değerlendirilmesi durum çalışması yönteminde tasarlanmıştır. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen Öz Düzenlemenin Desteklenmesi Konusunda Öğretmen İhtiyaçları Belirleme Formu, Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenleri İçin Öz Düzenleme Becerileri Görüş Formu, Yansıtıcı Günlük, Öz Düzenleme Becerilerine İlişkin Öğretmen Performansı Değerlendirme Formu, Okul Öncesi Durumsal Öz Düzenleme Programı (PRSIST) Çerçevesinde Gerçekleştirilen Online Öğretmen Eğitimi- Öğretmen Görüş Formu kullanılmıştır. Araştırmada, PRSIST programını 5 hafta boyunca 120 dakikalık oturumlar halinde haftada 1 gün uygulamıştır. Verilerin analizinde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonunda, online eğitimin öğretmenlerin öz düzenleme becerilerine dair bilgi, inanç ve becerileri üzerinde olumlu katkıları olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları ışığında; PRSIST çerçevesinde gerçekleştirilen online eğitimin öğretmenlerin öz düzenleme becerilerine ilişkin bilgi, inanç ve becerilerini desteklemek amacıyla kullanımın yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate the effect of online teacher education conducted within the framework of the Preschool Situational Self-Regulation Program (PRSIST) on the knowledge, beliefs, and skills of preschool teachers about self-regulation skills. The research was conducted with 5 preschool teachers working in a formal kindergarten in Aksaray during the 2021-2022 academic year. In the first stage of the qualitative research, a Turkish translation and adaptation of the PRSIST program applied in educational institutions in Australia was made, and then a teacher needs assessment analysis was performed. At the second stage, where the implementation and evaluation of the program is carried out, the evaluation of the program's impact is designed in the case study method. As data collection tools, the Teacher Needs Identification Form for Supporting Self-Regulation developed by the researchers, the Self-Regulation Skills Opinion Form for Preschool Education Teachers, The Reflective Diary, the Teacher Performance Evaluation Form for Self-Regulation Skills, the Online Teacher Education-Teacher Opinion Form Conducted Within the Framework of the Preschool Situational Self-Regulation Program (PRSIST) was used. In the research, he applied the PRSIST program in 120-minute sessions one day a week for five weeks. The thematic analysis method was used in the analysis of the data. As a result, it has been seen that the online education conducted within the framework of PRSIST have made multifaceted and positive contributions to the participating teachers. It is suggested that online education conducted within the framework of PRSIST should be reached more teachers to enhance their knowledge, skills, and beliefs regarding self-regulation skills.