Kişi-örgüt uyumunun örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyetine etkisi: Örgütsel çekiciliğin rolü
The effect of person-organization fit on organizational identification and turnover intention: The role of organizational attractiveness
  1. Tez No: 801889
  2. Yazar: ÖZNUR GENÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ERENLER TEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişi-örgüt uyumunun örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyeti üzerinde etkili olup olmadığını belirlemektir. Bunun yanı sıra kişi-örgüt uyumu ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde örgütsel çekiciliğin düzenleyici bir rolünün bulunup bulunmadığı da çalışma kapsamında incelenmiştir. Son olarak kişi-örgüt uyumunun örgütte çalışma süresine göre farklılık gösterip göstermediği de çalışma kapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın hipotezleri Manisa ilinde soğutma sistemleri üzerine üretim yapmakta olan bir fabrikanın 300 çalışanından elde edilen verilerle test edilmiştir. Veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmada toplanan verilerin ve ölçeklerin uygunluğunu test etmek amacıyla öncelikle faktör analizi ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Modelde yer alan değişkenler arasındaki doğrudan etkileri test etmek için doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Kişi-örgüt uyumu ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde örgütsel çekiciliğin düzenleyici bir rol oynayıp oynamadığını belirlemek için SPSS Process Macro analizi kullanılmıştır. Kişi-örgüt uyumunun çalışma süresine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek içinse ANOVA testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda kişi-örgüt uyumunun işten ayrılma niyetini negatif yönde, örgütsel özdeşleşme düzeyini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca kişi-örgüt uyumunun işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel çekiciliğin düzenleyici bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Mevcut çalışmada örgütte çalışma süresi arttıkça kişi-örgüt uyumu derecesinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether person-organization fit has an effect on organizational identification and intention to leave. In addition, the study examines whether organizational attractiveness plays a moderating role in the relationship between person-organization fit and intention to leave. Finally, whether the person-organization fit differs according to the working time in the organization is all so discusset within the scope of the study. The hypotheses of the study were tested using data obtained from 300 employees of a factory in Manisa that produces cooling systems, and the data were collected through a survey method. Factor analysis and reliability analysis were conducted to test the suitability of the data and scales collected in the study. Linear regression analysis was used to test the direct effects between variables included in the model. SPSS Process Macro analysis was used to determine whether organizational attractiveness plays a moderating role in the relationship between person-organization fit and intention to leave. ANOVA test was applied to determine whether person-organization fit differed significantly according to length of employment in the organization According to the analysis, it has been determined that person-organization fit has a negative effect on turnover intention and a positive effect on organizational identification level. In addition, it has been found that organizational attractiveness plays a moderating role in the relationship between person-organization fit and turnover intention. The results of the study also indicate that as the length of employment in the organization increases, the degree of person-organization fit also increases.