Evlilik birliğinin temsili
Representation of the marital union
- Tez No: 801890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türk Hukuku'nda temsil, genel olarak Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmiştir. Ancak evlilik birliğinin kendine özgü yapısı sebebiyle eşlerin birliği temsil yetkisine Türk Medeni Kanunu'nda ayrıca yer verilmiştir. Evlilik birliğini temsil, eşlerin üçüncü kişilerle yapacakları hukuki işlemleri düzenleyen bir kurumdur. Türk Medeni Kanunu'nun 188-191. maddelerinde düzenlenen evlilik birliğinin temsili ile Türk Borçlar Hukuku bağlamında temsil yetkisi birbirinden farklı kurumlardır. Evlilik birliğinin temsili, Borçlar Hukuku kapsamındaki temsil türlerinden biri olarak değerlendirilemez. Evlilik birliğini temsilin, Aile Hukuku'na has, kendine özgü bir yapısı vardır. Evlilik birliğini temsilde, temsil kavramı teknik anlamıyla kullanılmamıştır. Evlilik birliğinin temsili, kanundan doğan ve eşlerin ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için sahip oldukları yetkidir. Evlilik birliğini temsilin konusu eşlerin, ailenin ihtiyaçları gidermek amacıyla yaptığı hukuki işlemlerdir. Bir eşin, bu kapsamda yapacağı hukuki işlemlerden diğer eş de sorumlu olur. Bu yetkinin kullanılabilmesi için eşlerin birbirlerini yetkilendirmesi gerekmez. Evlilik birliğinin kurulmasıyla birlikte, kural olarak eşler birliği temsil yetkisine kendiliğinden sahip olur. Evlilik birliğini temsil yetkisinin kullanılabilmesi için, geçerli bir evlilik birliğinin varlığı, eşlerin fiil ehliyetine sahip olması ve bu yetkinin ailenin ihtiyaçları için kullanılması gerekir. Eşler ancak bu şartlar dâhilinde temsil yetkisini kullanabilirler. Eşlere tanınan bu temsil yetkisi ile evlilik birliğinin sürdürülebilir olması ve ailenin korunması amaçlanmıştır. Bu sebeple Kanun'da, evlilik birliğinin temsiline ilişkin özel bir düzenleme yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The representation institution is regulated in Turkish Code of Obligations in general. However, as the marital union has a unique character, it has been preferred to set forth this institution in Turkish Civil Code. The representataion of marital union organizes legal relationships between the partners and third parties. The representation of marital union framed in the articles of 188-191 of Turkish Civil Code is quite different from representation institution within Turkish Law of Obligations. It is not possible to consider the representation of marital union as one of the types of representation in Turkish Code of Obligations. It has an exclusive composition to family law. The term representation in marital union is not used by its techinal meaning. The representation of marital union is a legal power that is entitled to partners to meet the needs of the marriage. The representatin of the marital union includes legal acts done by partners so as to meet the family needs. The partner is responsible for the legal acts done by the other partner. Partners do not need to give permission each other to use this power. Partners acquire the power to represent without any further procedure by the establishment of the marital union. In order to use this power, there are three conditions that a valid marriage, having the legal capacity and the purpose of meeting the family needs. Partners can only exercise this power when all conditions referred are together. With this institution, it is aimed to contribute sustaining and protect the family. Therefore, it has been regulated in Turkish Civil Code specially.